Published: 18.06.2013

Významného úspěchu dosáhl student doktorského studia Fakulty ekonomicko-správní Ing. Jan Hovad, který obsadil 3. místo v soutěži o cenu Josepha Fouriera.

Francouzské velvyslanectví v České republice a společnost Bull s.r.o. vyhlásily vědecké ceny, jimiž odmění nejlepší české studenty doktorského studia za výzkumnou práci v oboru počítačových věd a informatiky. "Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy 2013" je spojena s finanční odměnou, v případě prvních dvou míst i s možností vycestovat na stáž do výzkumné laboratoře ve Francii.

Jan Hovad, studující doktorský studijní program s názvem Aplikovaná informatika Fakulty ekonomick.-správní Univerzity Pardubice, uspěl mezi dalšími autory zajímavých projektů z oblasti počítačových věd. Svou práci vypracoval na Ústavu systémového inženýrství a informatiky pod vedením doc. Ing. Jitky Komárkové, Ph.D. a navrhl v ní hybridní metodu pro zpracování dat technologie LIDAR (Light Detection and Ranging Technology) ve formě komplexního 3D modelu krajiny, který je založený na reálných laserem snímaných datech. Předností navrženého řešení je automatizace tvorby a vizualizace modelu krajiny. Model dokonale kopíruje realitu (domy, stromy, komunikace atd.). Navržený postup je využitelný v mnoha oborech, například v architektuře, strojírenství, dopravě, veřejné správě, vojenství apod.

"Výsledný model může být široce uplatnitelný při 3D GIS analýzách, vizualizacích pro veřejné zakázky, konstrukcích nových komunikací, GPS navigaci a při generování jakýchkoliv pohledů v zájmové oblasti", vysvětluje Jan Hovad, doktorand Fakulty ekonomicko-správní.

Slavnostní předání "Ceny Josepha Fouriera za počítačové vědy 2013" se uskuteční dne 20. června 2013 na recepci v Buquoyském paláci, sídle Francouzského velvyslanectví, za přítomnosti Jeho Excelence Pierra Lévyho, velvyslance Francie v České republice. Ocenění laureátům předá pan profesor Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 1987. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní nejen všichni ocenění studenti, ale taktéž vedoucí jejich doktorských prací a představitelé univerzit, vysokých škol a institucí Akademie věd České republiky.

případné bližší informace:
doc. Ing. Jitka Komárková, Ph.D., proděkanka pro studium a pedagogickou činnost