Published: 21.09.2016

S novým akademickým rokem otevírá Univerzita Pardubice také tradiční cyklus odborných přednášek pro veřejnost. V letošním akademickém roce 2016/2017 si mohou zájemci, zejména z těch věkově pokročilejších, opět vybírat ze dvou zaměření – z technického i humanitního, které pro ně připravují dvě fakulty Univerzity Pardubice. Zatímco UNIVERZITA TŘETÍHO VĚKU na dopravní fakultě je plně obsazená, UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU filozofické fakulty má ještě volná místa. Kromě toho mohou SENIOŘI navštěvovat i SPECIÁLNÍ KURZY.

Ve čtvrtek 22. září začíná nový semestr UNIVERZITY VOLNÉHO ČASU na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice. Do lavic poslucháren zve fakulta na přednášky každý měsíc všechny, kteří si chtějí rozšířit své znalosti v oboru historie. „Naším záměrem je představit dějiny lidské civilizace v celé jejich šíři a současně prezentovat humanitní vědní obory vyučované na Fakultě filozofické. Během přednáškových cyklů, tematicky a chronologicky jasně vymezených, se letos posluchači seznámí s vývojem lidské civilizace od starověku až po současnost,“ říká k Univerzitě volného času Dita Jančaříková z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Během akademického roku je připraveno celkem 20 odborných přednášek, které jsou rozdělené do deseti přednáškových bloků. Účastníci se tak na univerzitu vrátí 10x. Každý měsíc proběhne jeden přednáškový den. Jednotlivých přednášek se přitom ujmou akademičtí pracovníci z Fakulty filozofické, kteří připravili pestrou škálu témat. Těmi provedou na 160 účastníků.

„Například s vývojem gramotnosti v Českých zemích v 19. století seznámí účastníky děkan Fakulty filozofické profesor Karel Rýdl. O pramenech k dějinám cestování promluví historička profesorka Milena Lenderová, o šlechtě v Rusku nebo o italské opeře promluví doktor Zbyněk Vydra. Účastníci se seznámí i s pozdní tvorbou májovců nebo s osobností Gustava Adolfa Lindnera,“ vyjmenovává některá témata Dita Jančaříková z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Přihlásit se na Univerzitu volného času je možné ještě nyní. Fakulta nabízí poslední volná místa. Bližší informace a kompletní program jsou dostupné na webu fakulty http://www.upce.cz/ff/studium/uvc2016-17.html.

Dva bloky UNIVERZITY TŘETÍHO VĚKU (U3V) – TECHNICKÝ a HUMANITNÍ – nabízí svým „studentům“ t...