Published: 03.06.2016

Usnesení 136. zasedání Pléna České konference rektorů

Plzeň, 2. 6. 2016

Plénum České konference rektorů (ČKR) přijalo na svém 136. zasedání následující usnesení:

1. ČKR oceňuje, že ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová při nominaci členů Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (NAU) respektovala návrhy reprezentací vysokých škol, a to jak v případě
Rady NAU, tak Přezkumné komise NAU. ČKR souhlasí s návrhem na jmenování předsedy Rady NAU Stanislava Labíka, místopředsedů Rady NAU Ivana Barančíka a Tomáše Jelínka, členů Rady NAU i členů Přezkumné komise NAU.

2. ČKR je rozhořčena návrhem rozpočtu Ministerstva financí ve střednědobém výhledu pro celou kapitolu školství, je nž je zcela v rozporu s deklarovanou podporou školství jako jedné z priorit vládní politiky. V této chvíli, kdy vysoké školy přijímají nové studenty, není znám žádný nový vládní návrh, který by korigoval propad minulých let a garantoval, že studium nově přijatých i stávajících studentů bude dostatečně finančně zajištěno. ČKR vyzývá akademickou obec k projevům veřejného nesouhlasu s výchozím návrhem Ministerstva financí a k podpoře zvýšení rozpočtu vysokých škol a rozpočtu týkajícího se školství vůbec.

3. ČKR se obrací na ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinu Valachovou s dotazem, zda již požádala o uvolnění slibovaných 260 mil. Kč z rozpočtové rezervy na dofinancování rozpočtu veřejných vysokých škol pro rok 2016.

4. ČKR oceňuje aktivity místopředsedy Vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka o navýšení rozpočtu pro výzkum, vývoj a inovace na rok 2017. Plně podporuje nárůst celkových prostředků na vědu, výzkum a inovace o 3,75 mld. Kč oproti roku 2016 schválený Vládou ČR 30. května 2016.

5. ČKR je pobouřena neč...