dsc8441-enhanced-4-kopie85373.jpg

Published: 11.10.2023

Česká konference rektorů, ve které je místopředsedou pro oblast tvůrčích činností rektor UPCE prof. Libor Čapek, vydala prohlášení na podporu vysokých škol Izraele.

Rektorky a rektoři vysokých škol ČR, členové České konference rektorů (ČKR), jsou šokováni vývojem situace v Izraeli, jenž je vystaven teroristickým útokům a je v něm vyhlášen válečný stav.

Tyto bezprecedentní teroristické hrůzy, které Izrael postihly, se nepříznivě projevily ve všech oblastech života obyvatel Izraele, včetně pracovníků a studentů vysokých škol, které musely být uzavřeny.

ČKR vyjadřuje svoji solidaritu se všemi vysokými školami Izraele a prostřednictvím svých členů, rektorek a rektorů, jim nabízí svou pomoc, včetně pomoci psychologické.

Vysoké školy ČR podnikají od soboty 7. října 2023 potřebné kroky, aby se dostalo účinné pomoci jak akademickým pracovníkům a studentům v Izraeli, tak také všem, kdo pracují nebo studují na vysokých školách ČR. V současné době studuje na vysokých školách ČR cca 500 studentů z Izraele.

Evropa musí být jednotná. Vysoké školy ČR, jejichž rektorky a rektoři jsou členy ČKR, jsou
v rámci svých možností připraveny poskytnout pomoc izraelským občanům v tíživé životní situaci, zejména pak studentům a akademikům, a aktivně se zapojit do humanitární a další nezbytné pomoci. ČKR podniká a nadále bude podnikat kroky, které umožní efektivní pomoc občanům země, která se stala terčem otevřené teroristické agrese.

Znění prohlášení naleznete zde