jandera-horni_145884.jpg

Obor působení: Analytická chemie
Základní výzkum
pavel.jandera@upce.cz

Prof. Ing. Pavel Jandera, DrSc. v roce 1967 dokončil inženýrské studium na Vysoké škole chemicko-technologické v Pardubicích (později Univerzita Pardubice), na katedře analytické chemie, kde od roku 1970 působil postupně jako odborný asistent, docent a profesor. V roce 1977 obhájil kandidátskou práci a v roce 1989 získal hodnost DrSc. Prof. Jandera byl habilitován v roce 1990, v roce 1992 jmenován profesorem pro obor Analytická chemie.

Vědecký zájem

• Analytické separace
  • Vysokoúčinná kapalinová chromatografie (HPLC)
  • Programované a vícerozměrné chromatografické techniky

Vědecké působení

Hlavním odborným zájmem prof. Jandery je studium účinných a selektivních fázových systémů kapalinové chromatografie (stacionární a mobilní fáze) s normálními a převrácenými fázemi a HILIC systémy. Prof. Jandera vypracoval teoretické modely, umožňující popis a modelování vlivu pracovních podmínek na separaci, zejména ucelenou teorii programování složení mobilní fáze v průběhu separace (gradientové eluce). V současné době se zabývá problematikou dvourozměrné kapalinové chromatografie, kde jeho skupina vyvinula techniku simultánní gradientové eluce v systémech s přímo spojenými orthogonálními kolonami v první a druhé separační dimenzi.

Významné mezinárodní spolupráce

• prof. Georges Guiochon - University of Tennessee, Knoxville, USA
  • prof. Boguslaw Buszewski - Universita M. Koperníka, Toruň, Polsko
  • Prof L. Mondello, Messina (Itálie), prof. P. Schoenmakers, (Amsterdam), prof. D. Thiébault (Paříž), prof. T. Greibrokk (Oslo), prof. L. Blomberg (Karlstadt, Švédsko) - v rámci evropského projektu COM-CHROM

Bibliometric indicators (Web of Science)

Number of papers 263, H-index 51, Total number of citation > 8700

Citations per paper in WoS Categories 2000-2019 (CZ average): CHEMISTRY ANALYTICAL 35.18 (19.77),

BIOCHEMICAL RESEARCH METHODS 29.69 (22.01)

Nejvýznamnější řešené projekty

• Training young researchers in developing solutions to analytical problems by miniaturized comprehensive chromatography, 2002 – 2006; 5. rámcový program Evropské komise COM-CHROM (IHP-RTN-00-2).
  • Investigation of Mass Transfer Kinetics and Separation Efficiency in Chromatography, 2002 – 2004; NATO Collaborative Linkage Grant PST.CLG.979081.

Nejvýznamnější publikace

• Jandera P., Churáček J.: Gradient Elution in Column Liquid Chromatography. Elsevier, Amsterdam 1985.
  • Cacciola F., Jandera P., Hajdú Z., Česla P., Mondello L.: Comprehensive two-dimensional LCxLC with parallel gradients for separation of phenolic and flavone antioxidants. J. Chromatogr. A, 1149 (2007) 73-87.

Významná ocenění

• Cena Cvětovy nadace (1988)
  • Hanušova medaile ČSCh (2004)
  • čestné členství Slovenské farmaceutické společnosti (2004)