Published: 06.11.2012

Ve dnech 30. října až 2. listopadu proběl již XIX. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus. Zástupci fakult a celouniverzitních útvarů prezentovali v inovovaném stánku Univerzity Pardubice na brněnském výstavišti v pavilonu F možnosti studia v nabízených studijních programech a oborech pro rok 2013/2014.

V hodnocení studentů vybraných středních škol a zástupců vystavovatelů se stánek Univerzity Pardubice v soutěži o nejlepší expozici umístil mezi více než 200 samostatnými vystavovateli a 20 hodnocenými vzdělávacími institucemi na 4. místě těsně za vítěznými expozicemi Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Palackého v Olomouci a Vysokého učení technického v Brně, přičemž rozdíl v bodovém hodnocení činil pouhé 3 setiny procenta. Studenti ve dvou dnech kladně hodnotili nejen vizuální ztvárnění expozice a její dispoziční řešení, ale i úroveň informačních materiálů dostupných v expozici, jejich srozumitelnost a přehlednost, sdělnost prezentace v doprovodných programech Věda pro život a v informačních přednáškách, relevantnost, aktuálnost a úplnost informací podávaných přímo na stánku a především ochotu a vstřícnost personálu podávajícího tyto informace.

Součástí univerzitní expozice byla i část s názvem Věda pro život, která přibližovala oblast vědy a techniky poutavou a praktickou formou prostřednictvím konkrétních exponátů nebo zábavné chemické alchymie. Studenti se měli možnost svézt na elektrotříkolce nebo v automobilu s pohonem obou náprav, proniknout do tajů chemických pokusů, zprostředkovaně vidět způsob řízení provozu na železnici díky miniaturnímu železničnímu kolejišti nebo se seznámit s funkcemi a využitím quadroptéry, tedy létajících objektů.

Pro zájemce o studium byl navíc připraven i blok přednášek s konkrétními informacemi nejen o důležitých studijních meznících a aktuální nabídce studijních oborů, ale také o pardubickém regionu a univerzitním kampusu.

Veletrh každoročně navštíví více jak 30 000 studentů třetích a čtvrtých ročníků středních škol, zájemců o další vzdělávání různých věkových kategorií, výchovných poradců a odborníků ze školství.

V roli vystavovatelů se letošního ročníku zúčastnilo 136 univerzit, vysokých škol nebo samostatných fakult, 20 vyšších odborných škol, 46 jiných vzdělávacích nebo poradenských institucí a 53 zahraničních vystavovatelů z 15 zemí - Německo (16), Finsko (7), Slovensko (6), Velká Británie (5), USA (3), Francie (3), Rakousko (2), Nizozemsko (2), Kanada (2), Polsko (2), Švýcarsko (1), Belgie (1), Itálie (1), Dánsko (1), Singapure (1).

Ve dnech 29. - 30. ledna 2013 bude Univerzita Pardubice opět prezentovat nabídku a možnosti studia na svých sedmi fakultách, tentokrát na pražském výstavišti v Holešovicích v Křižíkově pavilonu E.