Published: 30.08.2016

Dnešní Univerzita Pardubice vznikla 1. září 1950 jako „Vysoká škola chemická v Pardubicích“. O tři roky později, dne 1. září 1953, byla přejmenována na „Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích“ a od roku 1994 nese současný název.

Vysoká škola chemická v Pardubicích vznikla k 1. září 1950 vládním nařízením č. 81 z 27. 6. 1950. Dne 27. listopadu 1953, ale s účinností od 1. září 1953, došlo vládním nařízením č. 98/1953 Sb. ke změně názvu na „Vysoká škola chemicko-technologická Pardubicích“, v jejímž čele stál rektor s tříletým funkčním obdobím. Prvním rektorem vysoké školy se stal Jiří Klikorka, dnes v jejím čele stojí devátá akademická osobnost – prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc.

V publikaci Mileny Lenderové, profesorky z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, mapující historii pardubického vysokého školství: „Dějiny vysokého učení v Pardubicích. Univerzita v proměnách času. 1950 2010“ se uvádí:

„Dne 15. října 1950 zahájila škola výuku v prostorách Střední průmyslové školy potravinářské na Stalingradském náměstí (dnes náměstí Republiky), jejíž místnosti musely být pro potřeby vysokoškolského studia upraveny. Zůstala zde do poloviny roku 1951. Jejím uvedením do provozu byl Ministerstvem školství, věd a umění pověřen Jaroslav Hnídek. Do prvního ročníku VŠCH nastoupilo 120 posluchačů. Den po otevření školy se konalo slavnostní shromáždění ve velkém sále hotelu Grand za účasti zástupce ministerstva školství, představitelů krajské správy a politických orgánů i vedoucích pracovníků chemických závodů. Právě ty věnovaly značné prostředky na vybavení školy, pomohla také pražská Vysoká škola chemicko-technologická, všechny výzkumné ústavy a závody v okolí Pardubic. Začátky výuky nebyly lehké, v době svého vzniku měla škola sotva deset interních učitelů. Vyučování tak zajišťovali převážně externisté – odborníci z místních chemických továren a vědeckých ústavů.“

Vysoká škola chemická, později čtyřicet let známá jako Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích, vznikla na počátku padesátých let minulého století s cílem vychovávat odborníky v oblasti technické chemie pro potřeby rychle se rozvíjejícího chemického průmyslu východních Čech. Po roce 1990 se struktura školy změnila. Z jednofakultní školy chemického zaměření se vznikem nových fakult stala instituce poskytující vysokoškolské vzd...