Published: 21.11.2016

V úterý 22. listopadu zavítá na Univerzitu Pardubice redaktorka Lidových novin Judita Matyášová. Přijede na pozvání profesorky Mileny Lenderové z Fakulty filozofické, aby studenty a další zájemce seznámila s osudy židovských teenagerů prostřednictvím svého dokumentárního filmu Na sever. Beseda s autorkou a samotné promítání začíná v 17 hodin.

Novinářka, spisovatelka a kulturní manažerka Judita Matyášová hledá střípky příběhů a skládá je. Spojuje dávné kamarády, vyhledává ztracené příbuzné a luští všelijaké záhady. Do jejího hledáčku se tak dostala i životní cesta mnoha židovských rodin z Československa, které ze země odcházely během druhé světové války. Někteří stihli opustit republiku ještě před vypuknutím války, jiní se úspěšně skrývali. Několika stům dětem pomohl dostat se z Čech do Velké Británie také Sir Nicholas Winton.

„Judita Matyášová poukázala na to, že existovala i dánská cesta, díky níž se podařilo skupině zhruba 80 dětí na podzim 1939 uniknout z tehdejšího Protektorátu. Vypátrala jejich osudy po celém světě a zjistila, jak dnes žijí a jak vzpomínají na původní domov,“ říká česká historička profesorka Milena Lenderová z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, která Juditu Matyášovou na Univerzitu Pardubice pozvala. Zaujalo ji totiž její pátrání po zajímavých životních osudech, především po stopách Čechů, kteří odešli – emigrovali v průběhu 20. století.

Tuto málo známou záchrannou akci objevila v roce 2010, kdy pátrala po osudech těchto krajanů (dnes devadesátiletých pamětníků) po celém světě a jejich příběhy publikovala v knize Přátelství navzdory Hitlerovi. Na základě toho vytvořila námět k dokumentu, jehož režie se ujala Natasha Dudinski.

Dokumentární film Na sever představuje příběh skupiny 80 židovských teenagerů, kteří odjeli v říjnu 1939 z Prahy do Dánska. Bez rodičů, učitelů, dospělých – mají jen sebe navzájem. Začíná jejich největší životní dobrodružství. Stráví spolu čtyři roky v Dánsku. Jen díky tomu se jim podaří přežít druhou světovou válku a začít nový vlastní život. Po 70 letech se rozhodli vyprávět svůj příběh. Filmový štáb natáčel rozhovory s pamětníky a s jejich rodinami v Česku, Dánsku a v Izraeli.

Ukázku z dokumentárního filmu Na sever najdete zde.

Promítání tohoto dokumentu doplněné besedou s jeho autorkou se uskuteční v ...