Published: 08.06.2018

Druhý červnový víkend bude patřit tradičnímu veslařskému závodu. V Praze se konají 105. Primátorky, na nichž nebudou chybět ani závodníci z Univerzity Pardubice. Spolu s týmy z dalších vysokých škol se utkají v souboji univerzitních osmiveslic, které na Vltavu vyplují v pátek 8. června.

Již poosmé otevře program víkendového veslařského závodu 105. Primátorek souboj univerzitních osem, v nichž poslední roky kralovalo České vysoké učení technické. Do letošního souboje akademických posádek zasáhne opět také tým Univerzity Pardubice, který si letos již přivezl krásné 3. místo ze závodů osmiveslic Višegrádské čtyřky v Budapešti.

„Barvy našeho týmu budou hájit především studenti dvou fakult – chemicko-technologické a dopravní. Letos povede posádku veslovod Jakub Jelínek, dalšími členy osmy jsou Dominik Fišer, Jan Kroupa, David Král, Jan Němec, Jindřich Mašín, Petr Bílek, David Slovák a na kormidle se představí zkušený lodivod Filip Toman,“ popisuje aktuální závodní složení pardubické univerzitní posádky její trenér Mgr. Tomáš Macas, Ph.D., vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice.

Pardubický akademický tým letos změří své síly s třinácti posádkami. Na kilometrové trati na náplavce Rašínova nábřeží na ně čekají přemožitelé nejen ze čtyř pražských vysokých škol, ale také ze Zlína a německých Drážďan. Rozjížďky nejmladšího závodu v programu Primátorek startují v pátek 8. června v 17:15 hodin.

I na letošní primátorské regatě bude k dispozici mobilní aplikace, díky které diváci budou mít program, kompletní výsledkový servis a další užitečné informace přímo ve svém telefonu. Mohou navíc tipovat, která posádka zvítězí a vyhrát tak hodnotné ceny.

Po skončení pátečního programu čeká na sportovce a jejich příznivce večerní zábava Radio Wave Stage. Diváci se mohou těšit na letenskou kapelu Wild Tides, která břehy Vltavy zahalí do líbivého surf punku a indie popovou kapelu Mayen. Po koncertě bude následovat afterparty na lodi Cargo Gallery.

Členové univerzitního týmu z Pardubic jsou zároveň členy Univerzitního sportovního klubu - oddílu veslování, který na univerzitě funguje teprve od roku 2012. V současné době se čtyřicítkou sportovců veslařů mezi největší závodní oddíly pardubického Univerzitního sportovního klubu. „Všichni členové posádky absolvovali tvrdou zimní přípravu, která vyústila ve vítězství v poháru univerzit na veslařském trenažéru v závěru ledna v Pardubicích,“ dodává k přípravě pardubických univerzitních veslařů Tomáš Macas. „Formu na vodě jsme prověřili na nedávné regatě v Budapešti, kde jsme obsadili nečekané třetí místo. Širší výběr se úspěšně představil také na závodech v Ústí nad Labem. Letos máme opravdu dobrý tým a všichni tajně doufáme ve finálovou účast,“ těší se na páteční souboj univerzitních osmiveslic Tomáš Macas, vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice a zakladatel pardubického univerzitního veslařského oddílu.