Published: 08.09.2016

Nový akademický rok začíná na Univerzitě Pardubice oficiálně sice až 26. září, ale někteří nováčci, studenti 1. ročníků bakalářských oborů, se seznamují s novým vysokoškolským prostředím už nyní. Po prázdninové pauze ožívá univerzitní kampus v Pardubicích-Polabinách přípravnými kurzy. Prváci umělecky zaměřené Fakulty restaurování odjíždějí dokonce na týdenní plenér kresby a malby na Kuks.

Jako každý rok se mezi studenty Univerzity Pardubice i letos objeví řada „nováčků“ – studentů prvních ročníků bakalářských studijních oborů. Aby byl pro 2,5 tisíce nováčků jejich vstup na vysokoškolskou půdu jednodušší, některé fakulty pro ně organizují přípravné kurzy, zahajovací hodiny, seznamovací semináře. „Prvákům“ chtějí pomoci nejen s přípravou na jejich nadcházející studium, ale ukázat jim také, jak to na univerzitě a jejích fakultách chodí, co je čeká a co se děje během roku, jaké služby jim nabízí moderní univerzitní kampus, a to ještě před oficiálním zahájením 67. akademického roku v pondělí 26. září.

Přípravný kurz matematiky a fyziky, který probíhal týdnu od 5. do 9. září, organizuje pro své „prváky“ Dopravní fakulta Jana Pernera. „Kromě intenzivnějšího odborného úvodu do matematiky a fyziky zhuštěného do více než třiceti hodin, navštíví 68 studentů také celý kampus. Podívali se nejen do učeben a poslucháren, do areálu Výukového a výzkumného centra v dopravě nebo dopravního sálu, ale navštívili také koleje, menzu i knihovnu a dokonce už vyzkoušeli i některé sportovní aktivity na našich sportovištích. Připravili jsme pro ně i prohlídku města,“ říká k týdennímu kurzu pro budoucí studenty dopravní fakulty Hana Coufalová z oddělení pro vnitřní záležitosti a rozvoj Dopravní fakulty Jana Pernera.

V pondělí 12. září začala pomyslná výuka také studentům prvních ročníků všech bakalářských oborů na jediné umělecky zaměřené Fakultě restaurování se sídlem v Litomyšli. Zahájí ji speciální týdenní kurz plenérové kresby a malby v areálu barokního hospitalu na Kuksu. Fakulta restaurování tak navázala na loňský rok, kdy se tato akce pro studenty prvních ročníků konala v Kuksu poprvé. V minulosti se plenér konal v Kozlově, vesničce nedaleko České Třebové, v místech uměleckého působení Maxe Švabinského. Letos do Kuksu zamíří 16 studentů-nováčků, kteří se tu budou zdokonalovat nejen ve ...