Noc vědců 2020: Člověk a robot

Uložit do kalendáře 27-11-2020 16:30 27-11-2020 16:30 Czech republic/Europe Noc vědců 2020: Člověk a robot Letos se zaměříme na téma Člověk a robot. Je robot kamarád nebo nepřítel? Pomocník nebo překážka? Napište si datum 27. listopadu zejména do svých virtuálních kalendářů a celý online program sledujte zde na webu nebo na sociálních sítích...
27. 11. 2020
Noc vědců 2020: Člověk a robot

Letos se zaměříme na téma Člověk a robot. Je robot kamarád nebo nepřítel? Pomocník nebo překážka? Napište si datum 27. listopadu zejména do svých virtuálních kalendářů a celý online program sledujte zde na webu nebo na sociálních sítích.

 • Těšit se můžete na nabitý večerní program, kterým provede populární moderátor Pavel Cejnar.
 • Ve speciálním nočním studiu se budou moci návštěvníci virtuálně potkat hned s několika vědci, kteří jim v krátkých rozhovorech přiblíží, na čem zrovna pracují a vysvětlí další zákonitosti vědy a techniky.
 • Chybět nebude ani soutěž pro malé virtuální návštěvníky o speciální ceny Noci vědců.

Program Noci vědců 2020 online

16.00 - 22.00 živý stream

Sledujte náš online přímý přenos z univerzitní auly na webu www.upce.cz/nocvedcu nebo na našich sociálních sítích.

 • O pohyblivých sochách, manýristických hříčkách a kinetických automatech v dějinách. Od renesančních vodních fontán a bájného Golema ke Karlu Čapkovi. – rozhovor s vědcem
 • Ukázka poskytnutí první pomoci novorozenci na simulovaném modelu malého pacienta - ukázka
 • Umělá inteligence – vytlačí roboty v budoucnu člověka z pracovního trhu? – rozhovor s vědcem
 • Ruční tisk a jeho druhy - ukázka práce restaurátorů  ukázka
 • Jak funguje automatický sklad? - ukázka
 • Bateriový vlak“ - Jak si vyrobit jednoduchý bateriový vlak – ukázky fyzikálních principů    - ukázka
 • Nasazení robotů při zvládání mimořádných událostí. – rozhovor s vědcem
 • Krystalický vánoční stromeček - Ukázka růstu krystalů- experiment
 • Stačí kapka krve - Včasná diagnostika rakoviny slinivky břišní - rozhovor s vědcem

Navíc uvidíte videoukázky:

 1. Simulovaný pacient: unikátní výukový model dospělého člověka
  Simulátor umožnuje nastavení různých parametrů (fyziologické funkce, velikost zornic, poslechové nálezy apod.) a konkrétních akutních stavů, které studenti nacvičují, než se s těmito stavy setkají v praxi. Uvidíte, jak studenti- záchranáři oživují člověka, který zkolaboval v šatně. Naštěstí jde jen o trénink na simulátoru.
   
 2. Když se potká kolo s kolejnicí : Adheze a bezpečná jízda vlaku po kolejích
  Vlaky jezdí po kolejích, to je přece jasná věc. Co se ale děje v místě, kde se setkává kolo s kolejnicí? Může to být i pěkná věda. Meteorologové předpovídají, jestli bude pršet, u nás v laboratořích předpovídáme, jestli vlak pojede bezpečně a pohodlně.
   
 3. Člověk a robot: Zanechat otisk
  Rozdíl mezi prací člověka a tiskárny je velký. Člověk totiž výtvarnému dílu dodá vždy jiný rozměr. Žádný otisk nebude navlas stejný. Naučíme vás jak tisknout ručně i doma.
   
 4. Roboti na zemi i ve vzduchu
  Roboti dnes pomáhají člověku v mnoha oblastech. Ukážeme vám pomocníky geografických informačních systémů. Jak fungují, s čím mohou pomoci a jak to, že vlastně dron vzlétne?
   
 5. Roboty spolupracovníci'
  Roboty jsou navrženy pro to, aby pomáhaly lidem. Přestávají být doménou výroby a průmyslu, kde zastávaly těžkou a stereotypní lidskou práci, ale nacházejí čím dál častěji uplatnění v dalších oblastech. Uvidíte roboty, které mohou spolupracovat s člověkem a jsou dostatečně bezpeční, aby mu neublížily. Kdo vyhraje souboj v piškvorkách? Člověk nebo robot?
   
 6. Chemie ve službách člověka
  Každý z nás denně provádí řadu pracovních úkonů s pomocí různých přístrojů. Ať už si připravujeme třeba filtrovanou kávu nebo sodovku na pití, pomáhají nám procesy využívané člověkem i v chemické laboratoři. Stejně tak v lidském těle neustále probíhají složité chemické procesy. Dochází například k filtraci moči v ledvinách nebo k vydechování oxidu uhličitého. Sám člověk je velká „chemická továrna“. V našem videu porovnáme filtraci za běžného a za sníženého tlaku a ukážeme vám kouzla s pevným oxidem uhličitým neboli suchým ledem.
   
 7. Člověk v hledáčku antropologů
  Sociální a kulturní antropologie se nám snaží zprostředkovat zajímavá témata, svědectví a životní příběhy lidí ve všech koutech světa. Vydejte se s námi na krátkou dobrodružnou výpravu za poznáním, která nám pomůže nejen lépe pochopit kulturní a sociální procesy probíhající v neustále měnící se společnosti, ale zároveň nám samotným umožní podívat se do zrcadla a lépe pochopit podstatu našeho vlastního bytí. Obrazy jsou nositeli nesmírného množství symbolických sdělení. Jejich význam v současném hybridním světě, prostupující virtuální a digitální realitou, hraje klíčovou roli. Vizuální antropologie umožňuje lidem podívat se na svět jinak a vnímat specifika a univerzálnost člověka v nových intencích.

Účast na akci je zdarma.


V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi.  V roce 2020 se právě zmíněným univerzitám podařilo získat prestižní evropský projekt Marie Curie-Skłodowská, díky kterému se česká Noc vědců dostává i na evropskou mapu.

Noc vědců 2020: Člověk a robot
Vstup zdarma
Oddělení propagace a vnějších vztahů
Mgr. Lenka Čermáková
Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z akce bude pořizován audio-vizuální záznam pro reportážní účely Univerzity Pardubice, včetně jeho případného zveřejnění. Záznam nebude předáván třetí straně ani použit k marketingovým účelům. Osoba pořizující záznam za Univerzitu Pardubice bude označena a můžete od ní získat bližší informace nebo jí sdělit svůj případný nesouhlas. Bližší informace ke zpracování osobních údajů naleznete na stránce www.upce.cz/privacy-policy.