Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Centrum transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice představí významné výsledky práce vědeckých týmů pardubických fakult na veletrhu Věda, výzkum, inovace, který se koná ve dnech 15. – 17. května v Brně, jehož cílem je propojit vědecko-výzkumné výsledky a týmy s aplikační sférou.

V pavilonu brněnského výstaviště probíhá třetí ročník veletrhu, který nabízí univerzitám, výzkumným organizacím a vědcům platformu pro propojení s inovativními firmami, byznysem a podnikatelskou sférou. „Prezentujeme na něm významné výsledky výzkumu vytvořené vědeckými týmy našich fakult. Patří k nim například technologie vyvinutá Dr. Janem Macákem z Centra materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické ve spolupráci se společností Pardam, která získala i ocenění Nejlepší spolupráce roku 2017. Jedná se o amorfní vlákna oxidu křemičitého vhodná pro sorpci, separaci a katalýzu,“ uvádí jako příklad jednoho z prezentovaných vynikajících výsledků Ing. Michal Svoboda, ředitel Centra transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice, které mají velký potenciál pro využití v praxi.

Mezi dalšími technologiemi, které na veletrhu Centrum transferu technologií a znalostí za vědecké týmy Univerzity Pardubice představuje, je také nová diagnostická metoda pro zjištění rakoviny slinivky založená na analýze lipidů pomocí hmotnostní spektrometrie vědeckého týmu prof. Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické.

Dalšími zajímavými technologiemi, prezentovanými na veletrhu, je materiál na bázi nanotrubiček oxidu titaničitého pro separaci různých typů biomolekul vyvinutý vědeckými týmy prof. Zuzany Bílkové a Dr. Jana Macáka, nebo průlomová technologie pro vznik unikátních kryt ran na bázi kyseliny hyalurovové, za jejímž vývojem stojí profesor Radim Hrdina a docent Ladislav Burget rovněž z Fakulty chemicko-technologické, která vznikla ve spolupráci se společností Contipro Dolní Dobrouč.

„Fakulta elektrotechniky a informatiky a Fakulta zdravotnických studií budou zastoupeny výsledky projektu Proof-of-Concept, v rámci něhož vznikl přenosný audiometr. Jedná se o aplikaci v chytrém telefonu, která umožňuje osobní diagnostiku - měří sluch v reálném čase, shromažďuje a analyzuje získané výsledky a zajistí i přístup lékaře k těmto informacím, a to bez nutnosti přímé asistence odborného personálu,“ uvádí jako další příklad užitečného výsledku pardubických vědců prezentovaného na brněnském veletrhu Ing. Petra Hawlová, Ph.D., z Centra transferu technologií a znalostí, které úspěšné projekty a vědecké výsledky na stánku Univerzity Pardubice na veletrhu zastupuje.

Veletrh má řadu doprovodných akcí. Pro vystavovatele i návštěvníky jsou připraveny odborné konference, přednášky a semináře či tematické konference ve spolupráci s inovativními firmami.

Více k Veletrhu věda, výzkum, inovace v Brně na www.vvvi.cz .

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz