nadani_stredoskolaci_predstavi_sve_odborne_prace_na_konferenci_vedeni_mladym_122723.jpg

Talentovaní středoškoláci se 8. listopadu sjedou na Univerzitu Pardubice, aby se účastnili šestého ročníku konference VĚDĚNÍ MLADÝM. Cílem setkání je vytvořit prostor pro sdílení poznatků studentů se zájmem o nejrůznější témata od fyziky, chemie, matematiky, elektroniky až po filosofii, psychologii, sociologii či esejistiku.

Konferenci připravili pro své středoškolské kolegy sami pardubičtí vysokoškoláci, aby se mladí lidé s hlubším zájmem o vědu a nejrůznější obory lidského vědění poznali, podpořili se navzájem v badatelské činnosti i veřejném odborném vystupování, mohli si vyměnit první odborné poznatky a zkušenosti a zažili reálnou odbornou konferenci.

„Šestý roční konference tak opět poskytne unikátní prostor pro sdílení poznatků napříč obory a může inspirovat nerozhodnuté studenty k vlastní tvůrčí činnosti, jak už se ostatně několikrát stalo,“ říká Ing. Bc. Patrik Čermák, jeden z organizátorů konference, doktorand Fakulty chemicko-technologické a absolvent Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Aula Arnošta z Pardubic bude tentokrát hostit více jak 150 středoškoláků z různých koutů České republiky. Zhruba třetina z nich bude prezentovat na 30 příspěvků z několika vědních oborů, z nichž 12 zazní v ústní a 18 bude předneseno v posterové sekci. Tematicky se jedná o příspěvky fyzikální, matematické, chemické, biologické, společenskovědní nebo informatické. Ostatní středoškoláci a žáci základních škol se zúčastní coby pozorovatelé a v publiku podpoří své spolužáky.

Z abstraktů všech příspěvků je sestaven tištěný ISBN sborník, který vyjde tento měsíc, často je to první publikace příspěvků mladých badatelů,“ říká druhá studentská organizátorka, Ing. Kateřina Šraitrová, doktorandka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice a studentka pardubické konzervatoře.

Konference má čtyři garanty z řad akademických pracovníků, kteří konferenci doprovází svými příspěvky, předsedají u ústních prezentací a diskutují se studenty u posterů. „Uchovat si touhu po dobrodružství z bádání a objevování, nepodlehnout stresu, nenechat se otrávit nezdary nebo lhostejností okolí, to je jedna z hlavních výzev pro kohokoli ve vědě a nutný předpoklad úspěchu,“ říká garantka konference PhDr. Olga Heidingsfeld, CSc. z Katedry biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Univerzita Pardubice jakožto veřejná vzdělávací a výzkumná instituce tak plní jedno ze svých důležitých poslání, a to výchovu mladých badatelů, zaměřujících se na odlišné aspekty skutečnosti, kteří si na konferenci mohou vyměňovat poznatky a zkušenosti z různých oborů.

Šestý ročník studentské konference VĚDĚNÍ MLADÝM se koná v Aule Arnošta z Pardubic Univerzity Pardubice ve čtvrtek 8. listopadu od 9 hodin.

Akce je součástí programu Týdne vědy a techniky, který probíhá ve dnech 5. až 11. listopadu. Účast na konferenci je finančně podpořena Univerzitou Pardubice a Pardubickým krajem.

Iniciátorem a hlavním pořadatelem týdne populárně-naučných vědeckých přednášek ve městech po celé republice je Akademie věd České republiky a Univerzita Pardubice se do něj tradičně zapojuje a přispívá do programu několika akcemi. Kromě konference se v úterý 6. listopadu uskutečnil další z diskusních večerů Kavárny Universitas – s přednáškou o typografii vystoupil Ing. Petr Michal, absolvent Katedry polygrafie a fotofyziky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Bližší informace ke studentské konferenci:
Ing. Bc. Patrik Čermák
organizátor konference