Published: 28.11.2016

Na poslední listopadový den, středu 30. listopadu, připravila Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice zajímavou diskusi. Řeč bude o bezpečnostních hrozbách v Evropské unii. Své pohledy na aktuální situaci představí trojice pozvaných hostů a probírat je budou z různých hledisek. Ke slovu se dostanou i studenti.

„Bezpečnost je v poslední době stále častěji skloňovaným slovem, což souvisí jednak s rostoucí dynamikou změn bezpečnostního prostředí a zároveň jeho klesající předvídatelností, která je dána vyšší provázaností bezpečnostních trendů a faktorů,“ uvozuje téma středeční besedy Ing. Zdeněk Matěja, Ph.D., z Ústavu regionálních a bezpečnostních věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, který besedu pro studenty a další zájemce organizuje.

Bezpečnost v Evropě se tak na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice bude probírat hned z několika úhlů pohledu. Pozvání na besedu totiž přijala trojice zajímavých osobností. Studenti budou moci diskutovat s Janem Stehlíkem, bezpečnostním analytikem Think-tank Evropské hodnoty, dále s Adélou Klečkovou, externí redaktorkou Hospodářských novin, a Romanem Pačkou z Národního bezpečnostního úřadu.

„Hosté vystoupí se svými příspěvky a postupně představí své pohledy na věc. Nejdříve se podíváme na situaci ohledně vnitřní bezpečnosti v Evropské unii, zejména ve vazbě na otázky související s extremismem a terorismem. Dozvíme se, jaký vliv mohou mít a mají média na bezpečnost v Evropě. Poslední příspěvek nás seznámí s bezpečnostními hrozbami v kyberprostoru,“ přibližuje jednotlivé příspěvky besedy Zdeněk Matěja.

Moderování besedy se ujme Pavla Pilařová, editorka vysílání, zprávařka a současně moderátorka, Českého rozhlasu Pardubice. Besedu pro všechny zájemce připravil Ústav regionálních a bezpečnostních věd Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice ve spolupráci s EUROPE DIRECT Pardubice a EUROCENTREM Pardubice.

„Zvané přednášky odborníků z praxe jsou na Fakultě ekonomicko-správní oblíbenou a již nedílnou součástí výuky. Touto diskuzí si chceme vyzkoušet poněkud jiný formát akce s vyšší koncentrací zajímavých lidí a témat v jednom čase a na jednom místě. Pokud na diskuzi zaznamenáme pozitivní ohlasy, mohla by vzniknout nová tradice, neboť otázka bezpečnosti bude aktuální stále,“ uzavírá Zdeněk Matěja.

Beseda Aktuální bezpečnostní hrozby v Evropské unii se koná již tuto středu 30. listopadu od 14 hodin v posluchárně EB-E1 v novém výukovém areá...