dsc547478788.jpg

Published: 21.06.2023

Univerzita Pardubice přivítala nositele Nobelovy ceny. Francouzský chemik Jean-Marie Lehn vystoupil ve zcela zaplněné univerzitní aule se svojí přednáškou Steps towards complex matter: Chemistry! Na UPCE ho pozval děkan Fakulty chemicko-technologické prof. Petr Němec.

Jean-Marie Lehn je inovátorem v oblasti organické chemie. Nobelovu cenu za chemii získal v roce 1987 společně s D. J. Cramem a Ch. J. Pedersenem za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.

„Je nám ctí přivítat na Univerzitě Pardubice vědce světového formátu, kterým profesor Lehn bezesporu je. Věřím, že jeho návštěva bude inspirací zejména pro naše mladé vědce, akademiky i studenty,“ uvedl před přednáškou děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. Petr Němec.

Nositele Nobelovy ceny si přišli poslechnout nejen akademici Fakulty chemicko-technologické, ale také její studenti a žáci několika středních škol z Pardubic nebo účastníci Farmakokinetického semináře z ČR i ze zahraničí. Hostem byl rovněž náměstek primátora Pardubic Jakub Rychtecký, který má v gesci školství.