20181123_095542_uprava_123907.jpg

Published: 26.11.2018

V kampusu Univerzity Pardubice se nyní můžete cítit o něco bezpečněji. A to nejen v noci. Od března letošního roku totiž univerzitní kampus v Polabinách pravidelně každý den obchází univerzitní stráž. Dbá nejen na dodržování pravidel, ale také ji můžete upozornit na nejrůznější nesrovnalosti, „podezřelou“ osobu bloumající po budově či se zeptat na cestu.

Poté, co obdobná služba fungovala doteď pouze na kolejích, můžete nyní v univerzitním kampusu v Polabinách potkat člověka, oděného od hlavy až po paty do černé, na jehož zádech svítí nápis „Univerzitní stráž“. Kampus nově obchází jeden člověk, který přes den kontroluje především venkovní prostory celého areálu. V nočních hodinách je dohled stráže vymezen pouze na vnitřní prostory kolejí, a to i vzhledem k absenci recepčních v jednotlivých univerzitních budovách.

Pozor na kouření i parkování v kampusu

A co má taková denní univerzitní stráž za úkol? „Dohlíží na pořádek v kampusu, kontroluje dodržování pravidel parkování a dodržování zákazu kouření tam, kde je to zakázáno. Působí preventivně proti vandalismu a krádežím a kontroluje například i zavírání a uzamykání vstupů do budov univerzity,“ vyjmenovává pravomoci denní služby vedoucí Technického odboru Univerzity Pardubice Ing. Aleš Pék.

Naopak noční univerzitní stráž se stará především o vnitřní prostory kolejí. „Jedná se zejména o činnosti spojené se vstupem do budov a bezpečností v budovách, ochranou majetku, s požární ochranou a s ubytovací činností,“ dodává Aleš Pék a současně upozorňuje, že narazí-li stráž při svých pochůzkách na nějaký problém, spolupracuje při řešení incidentů i s městskou či státní policií.

Na stráž se můžete obrátit i vy sami

Nápomocni můžete být univerzitní stráži i vy samotní. Můžete ji upozornit na nedodržování pravidel v rámci kampusu či případů možného podvodného a obtěžujícího jednání. „Univerzitní stráž může rovněž pomoci v zamezení vstupu neoprávněných osob do budov univerzity, případně pomoci s jejich vykázáním. V neposlední řadě může pomoci lidem se základní orientací v kampusu,“ doplňuje Aleš Pék.

Univerzita Pardubice přitom není jediným místem, kde kampus obchází univerzitní stráž. Podobné služby fungují třeba na Univerzitě Karlově v Praze, Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem nebo Univerzitě T. Bati ve Zlíně.