Published: 08.02.2018

Kvůli chemii a zálibě v ní přijedou v pátek 9. února na Fakultu chemicko-technologickou Univerzity Pardubice na tři stovky středoškoláků. Vysokoškoláci pro ně pořádají třetí ročník soutěže Chemiklání. Během jediného dne změří své síly v řešení sady chemických úloh týmy z celé České republiky i ze Slovenska. Kdo jich správně vyřeší nejvíce, ten vyhraje.

Zájem o chemii, znalost prvků, vzorců, názvosloví i chemických reakcí. To všechno musí ovládat soutěžící, kteří se přihlásili do soutěže CHEMIKLÁNÍ, kterou pro ně již třetím rokem organizují studenti Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice spolu s kolegy-studenty z dalších vysokých škol. Sestavili sadu zapeklitých chemických úloh, které musejí středoškolské týmy vyřešit, a to co nejrychleji a navíc správně. Vyhrává ten, kdo ve stanoveném čase vyřeší nejvíce úloh.

„Soutěžících je letos zase o něco více než vloni, z čehož máme velkou radost. Tentokrát jsme je rozdělili do dvou kategorií – kategorie B určená pro mladší, tedy 1. a 2. ročníky středních škol, a nejvyšší kategorie A určená pro všechny ročníky středních škol,“ popisuje náplň soutěže jeden z organizátorů, student Bc. Jan Hrubeš a dodává: „Soutěží nechceme testovat encyklopedické znalosti studentů, ale jde spíše o to, jak studenti umí nakládat s informacemi v časovém presu. Mohou proto během soutěže nahlížet do jakékoliv papírové literatury. Veškerá elektronika kromě kalkulaček je ale zakázaná.“

Do letošního ročníku Chemiklání se přihlásila přes šedesát týmů z celé republiky. Nebudou chybět soutěžící, kteří vloni stanuli na stupních vítězů – Gymnázium Botičská v Praze, Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové a Gymnázium Budějovická v Praze. I tentokrát budou muset překonat konkurenční týmy například z Opavy, Ostravy, Frýdku-Místku, Domažlic, Českých Budějovic, Ústí nad Labem, Liberce, Kladna a dalších českých měst, ale i trojici týmů ze Slovenska. Do soutěže mohou výrazně zasáhnout i zástupci pardubických středních škol.

S nápadem zorganizovat tuto soutěž přišli před třemi lety sami studenti. Sami vymysleli pravidla, sestavili soutěžní úlohy, které pouze konzultovali na příslušných pracovištích. Úlohy přitom pokrývají veškeré oblasti chemie – od úloh vysloveně jednoduchých až po úlohy obtížné, které mohou středoškoláky více potrápit. Testován je zejména jejich důvtip a schopnost postavit se netradičním problémům, se kterými se ve škole nejspíš nesetkají.

„Jsem rád, že na naší Fakultě chemicko-technologické máme takové aktivní studenty, kteří organizují podobné akce, jimiž se snaží své mladší kolegy motivovat k hlubšímu studiu oboru. Je důležité pěstovat v mladých lidech vztah k vědě obecně. Proto jsem se rozhodl ocenit nejlepší týmy speciální cenou – příslibem mimořádného stipendia v prvním roce studia, pokud se dotyčný stane naším studentem,“ doplňuje k soutěži děkan Fakulty chemicko-technologické prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., který přítomné studenty na Fakultě chemicko-technologické sám pozdraví a současně jim domovskou fakultu krátce představí.

3. ročník soutěže Chemiklání proběhne v pátek 9. února od 10 hodin na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Studenty nejdříve přivítá děkan fakulty a poté se pustí do soutěžení, na které mají limit dvou hodin. Vyhlášení výsledků se uskuteční v odpoledních hodinách ve 14 hodin a zúčastní se ho také nový rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

Soutěž třetím rokem pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice a studentský spolek Alumni scientiae bohemicae. Soutěž spoluvyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.