img487478965.jpeg

Published: 26.06.2023

Fakultu restaurování navštívil o víkendu při své cestě do Litomyšle ministr kultury ČR Martin Baxa.

V průběhu hodiny prošel ministr Martin Baxa ateliéry všech specializací na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice.

Společně s rektorem UPCE Liborem Čapkem a děkanem fakulty Radomírem Slovikem i proděkanem Karolem Bayerem se zajímal o nastavení procesu vzdělávání restaurátorů, a také o průběh samotné výuky.

„Pana ministra zaujalo například to, že naši studenti si sami vyrábí pergamen. Nebo třou barvy a využívají i psaní brkem, aby co nejdokonaleji dodrželi techniku středověkých písařů a vytvořili věrné faksimile,“ uvedl děkan Fakulty restaurování UPCE Radomír Slovik.

"Restaurování je skutečně fascinující obor a Fakulta restaurování odvádí opravdu skvělou práci se studenty, kteří ochraňují naše kulturní dědictví a podílí se na nesmírně zajímavých projektech, a to i v oblasti výzkumu. Dnešní setkání pro mě bylo velmi obohacující," uvedl ministr kultury Martin Baxa.

V doprovodu své manželky a ředitelky kabinetu Běly Bakulové se na závěr návštěvy zapsal také do kroniky fakulty.