david_zacal_125464.jpg

Published: 09.01.2019

David Začal je absolventem Dopravní fakulty Jana Pernera. Má za sebou úspěšnou kariéru ve společnosti Seznam.cz, nyní působí v mediální agentuře Adexpres.com na pozici Digital Team Leader. Na studium v Pardubicích vzpomíná rád a to i přesto, že se věnuje jinému oboru, než který vystudoval. Ve svém profesním životě využije celou řadu věcí, jež mu studium přineslo.

Co považujete za svůj největší úspěch ve své profesní kariéře?

Pět let jsem vedl šedesátičlenné obchodní oddělení ve společnosti Seznam.cz, které svou práci odvádělo velmi dobře a při plnění obchodních plánů se na něj mohl obchodní ředitel spolehnout. Rovněž jsem rád ale za to, že jsem si v oboru vytvořil jméno, které je spíše známo ochotou spolupráce, pochopení a lidského přístupu.

Připravila vás Univerzita Pardubice na pracovní život?

Většinu svého pracovního života se nevěnuji tomu, co jsem studoval, ale i tak si myslím, že studium pro mě bylo prospěšné, naučilo mě umět nasát spoustu informací v krátkém čase. Pokud jsem něčemu nerozuměl, tak si najít někoho a domluvit se, aby mi s látkou pomohl. Určitě matematika a pravděpodobnost mi daly do života předpoklady k tomu rozhodovat se více na základě dat a umět s nimi lépe pracovat.

Co, kromě vědomostí, vám studium na Univerzitě Pardubice přineslo?

Přineslo mi vzpomínky, které mi navždy zůstanou. Taky mě naučilo, jak lépe čelit stresu a rozhodně i to, že každá situace má řešení a pokud nejde o život, tak se z toho člověk hroutit nemusí. A také mi přineslo ženu, se kterou jsem se seznámil v pátém ročníku, a jsme spolu dodnes. Jsem také velmi rád za kamarádství s mými spolužáky, minimálně jednou za rok se všichni sejdeme i s rodinami.

Jak vzpomínáte na studentská léta v Pardubicích?

Vzpomínám na ně velmi rád. Velkou zásluhu na tom má život na kolejích. Byla tam parta fajn lidí. Měli jsme společné záchody, sprchy i kuchyňku, to nás přimělo k tomu, abychom se ještě více poznali. V kuchyňce byly čtyři plotýnky na čtyřicet lidí, to se pak musíte naučit dohodnout se. Dnes už to na kolejích vypadá jinak.

Jak vzpomínáte na město? Vracíte se někdy do Pardubic?

Pardubice jsou město, kde bych si uměl představit žít. Velmi rád se do něj vracím a upřímně závidím nynějším studentům zázemí, jaké teď mají. Jako univerzitní student jsem hrával basketbal, reprezentoval univerzitu jak při utkáních v okresních přeborech anebo při utkáních mezi univerzitami. Proto jsem rád, že univerzita vystavěla zbrusu nové tělocvičny a k nim další venkovní sportovní plochy. To je pro rozvoj univerzitního sportu výborný tah.

Co byste poradil studentům Univerzity Pardubice, kteří chtějí uspět ve své profesi?

Buďte vytrvalí. Já jsem často sázel na svou houževnatost, selský rozum a týmovou spolupráci. Snažte se ve svém pracovním prostředí seznámit s co nejvíce lidmi, protože každý vám může svým způsobem pomoci plnit vaše úkoly lépe či rychleji. Vždy se snažte být upřímní, skromní a nápomocní. Lidé raději ocení základní dobré lidské vlastnosti než genialitu a drzost zároveň.

Chtěl byste studentům ještě něco vzkázat?

Na závěr bych chtěl studentům dodat odvahu ve studiu. Ve svém ročníku jsem z hlediska výsledků patřil spíše k průměrným studentům. Studovala se mnou spousta lidí, kteří byli chytřejší než já, ale někteří z nich ani nedostudovali. Proč tomu tak bylo? Buď nebyli tolik cílevědomí, anebo po několika prvotních úspěších usnuli na vavřínech, jenže pak už jim ujel vlak. Je to ale pak na každém, co od života čeká. Nemusíte mít vysokou školu, abyste byli v životě úspěšní, ale věřím, že vysoká škola vám v tom může hodně pomoci.

Kdo je David Začal

David Začal je absolventem Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Má za sebou úspěšnou kariéru ve společnosti Seznam.cz, kde působil jako manažer oddělení VIP klientů. Nyní působí v mediální agentuře Adexpres.com na pozici Digital Team Leader. Má na starosti account tým, který mimo jiné řídí kampaně Sazky. Jedenáct let působil ve společnosti Seznam.cz, kde se vypracoval z account manažera do vedoucího celého oddělení VIP klientů o 60 lidech. Na starosti měl největší reklamní klienty Seznamu včetně vyjednávání podmínek s agenturami. Předtím pracoval ve společnosti Auto Kelly.