Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

Kavárna Universitas: Spiritismus na Trutnovsku
-
Klub 29, Svaté Anežky České 29, Pardubice kontakt

Píše se rok 1880 a mladý Ignaz Etrich, syn významného trutnovského textilního průmyslníka Josefa Etricha, se seznámí s pozoruhodnou intelektuální-duchovní naukou zvanou spiritismus. V továrně začne organizovat duchařské seance, jako první na území Čech. Spiritismus se začne velmi rychle šířit z podhůří do krkonošských vesnic a postupně se transformuje ve specifickou oblíbenou lidovou víru.

Kdy: 30. 4. 2024 v 17:00
Kde: Klub 29

Libor Dušek je sociokulturní antropolog, etnolog a publicista, též aktivní skialpinista a horolezec z Krkonoš. Narodil se a žije ve Vrchlabí. Vystudoval sociální antropologii na Univerzitě Pardubice (2009) a postgraduální studium etnologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2016). Jeho klíčový profesní zájem spočívá v oblasti Váchánu, tj. v oblasti severovýchodního Afghánistánu, severovýchodního Pákistánu a jihovýchodního Tádžikistánu a širšího regionu Vysoké Střední Asie.

 Věnuje se i dlouhodobému terénnímu výzkumu v Krkonoších i jiným horským oblastem, kulturám a kontinentům a fenoménu horolezení. Tato témata, vždy větší či menší měrou vypovídající o interakci člověka a hor, zastřešuje pod subdisciplínu montánní antropologie. K vlastním i týmovým výzkumům přistupuje komplexně, jejich předměty jsou zejména společensko-politická témata 20. století a současnosti. Pracuje často i s archivními materiály, ale zejména s narativy pamětníků a současnou reflexí obyvatel sledovaných regionů. Metody i výsledky bádání mají tudíž zřejmé a cílené přesahy do historie, etnografie, folkloristiky a dalších společenskovědních oborů.


Kavárna Universitas je prostorem pro setkávání s osobnostmi, které mají co říct jak studentům, tak široké veřejnosti. Formou přednášek, panelových diskusí či workshopů umožňuje nahlédnout hlubší souvislosti otázek, jež si klade dnešní člověk a společnost.