Kavárna Universitas: Od bitvy o Gallipoli k obřadném tanci haka

Uložit do kalendáře 11-11-2019 19:00 11-11-2019 19:00 Czech republic/Europe Kavárna Universitas: Od bitvy o Gallipoli k obřadném tanci haka Od bitvy o Gallipoli k obřadném tanci haka Přednáška se bude zabývat původními obyvateli Nového Zélandu – Maory. Náš host nejen vyprávěním, ale i dokumentárním filmem BEYOND THE BATTALION, který v roce 2017 natočil ve spolupráci s... Klub 29 Svaté Anežky České 29, Pardubice
11. 11. 2019 Klub 29 Svaté Anežky České 29, Pardubice
Kavárna Universitas: Od bitvy o Gallipoli k obřadném tanci haka

Od bitvy o Gallipoli k obřadném tanci haka

Přednáška se bude zabývat původními obyvateli Nového Zélandu – Maory. Náš host nejen vyprávěním, ale i dokumentárním filmem BEYOND THE BATTALION, který v roce 2017 natočil ve spolupráci s mezinárodně uznávaným hercem a režisérem Julianem Arahangou (Matrix; Byli kdysi bojovníci) ukáže jejich složitý osud po příchodu Evropanů, přes bitvu o Gallipoli a oběti v 2. světové válce až po uznání jejich draze zaplaceného odkazu v původní domovině. Na zrovnoprávnění Maorů s ostatními obyvateli Nového Zélandu má velkou zásluhu jejich válečnictví a talent
pro ragby. Dnes ale jejich vůdci ovlivňují progresivní novozélandskou vládu v otázkách ekologie a životního prostředí. Jaký národ světa může říci, že k jeho obnově přispělo ragby a válečný tanec?

Michael Havas je novozélandský dokumentarista a režisér, který se narodil československým rodičům, a do České republiky se později navrátil. „Můj otec byl za druhé světové války v RAF u bombardérů, takže jsme po změně režimu museli zmizet. Nakonec jsme se v roce 1951 ocitli na Novém Zélandu. Studoval jsem na univerzitě, dostal jsem stipendium do Švýcarska v roce 1969. Taky jsem chtěl poznat své příbuzné, takže jsem přijel do Prahy“, tak popisuje návrat do země svých rodičů. Vystudoval FAMU a platí za uznávaného odborníka na (nejen) dokumentární snímky. Osud Maorů sleduje již přes 40 let. 

Kavárna Universitas proběhne v pondělí 11. listopadu 2019 od 19 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.
Vstup je volný.

http://www.tydenvedy.cz/program/akce?id=2893&a=emigrantem-na-novem-zelandu

Kavárna Universitas: Od bitvy o Gallipoli k obřadném tanci haka
Vstup zdarma
Kavárna Universitas
Anežka Matyášová
Dovolujeme si vás upozornit na skutečnost, že z akce bude pořizován audio-vizuální záznam pro reportážní účely Univerzity Pardubice, včetně jeho případného zveřejnění. Záznam nebude předáván třetí straně ani použit k marketingovým účelům. Osoba pořizující záznam za Univerzitu Pardubice bude označena a můžete od ní získat bližší informace nebo jí sdělit svůj případný nesouhlas. Bližší informace ke zpracování osobních údajů naleznete na stránce www.upce.cz/privacy-policy.