Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

dsc_6786_dekan_02_115896.jpg

Nejvýznamnější ocenění města Litomyšle, Cenu purkmistra Laška, převezme 17. září ve velkém sále Smetanova domu Ing. Karol Bayer, proděkan pro vědecko-výzkumnou činnost a zahraniční spolupráci Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, který v letech 2009 – 2017 stál v čele fakulty ve funkci děkana. Společně s ním obdrží významnou cenu města Litomyšle první porevoluční starosta města Miroslav Brýdl.

Ing. Karol Bayer získá ocenění symbolicky v roce, kdy si tato umělecky zaměřená fakulta Univerzita Pardubice připomíná pětadvacetileté výročí výuky restaurování v Litomyšli. Fakulta restaurování v Litomyšli je jedním z mála vysokoškolských pracovišť v České republice, které zabezpečují výchovu vysokoškolsky vzdělaných restaurátorů, a to v ojedinělých oborech programu Výtvarná umění zaměřených na konzervaci a restaurování.

Karol Bayer působil na pozici děkana Fakulty restaurování Univerzity Pardubice po dvě funkční období, tj. 8 let, v období 2009 – 2017. Při tom vzdělával studenty a úspěšně rozvíjel tvůrčí činnosti, pracoviště a odborné tuzemské i zahraniční vztahy. V době jeho děkanátu posílila fakulta nejen odborně, ale i prostorově v areálu na zámeckém návrší. Podařilo se provést rekonstrukci původních prostor děkanátu v Jiráskové ulici i ateliérové budovy, která slouží hlavně sochařskému ateliéru, ateliéru výtvarné přípravy a katedře chemických technologií. Kompletní rekonstrukcí pro potřeby dalších ateliérů fakulty prošla piaristická kolej i s nejnovější částí – novou fakultní moderní knihovnou otevřenou v roce 2016. Fakulta restaurování se stala nerozlučnou součástí Litomyšle.

„Ocenění je dalším projevem vynikajících a nadstandardních vztahů města Litomyšle a Fakulty restaurování Univerzity Pardubice,“ říká Karol Bayer. „Současně je i vyjádřením pozitivního vnímání působení naší fakulty v Litomyšli.“

Konzervování a restaurování uměleckých a umělecko-řemeslných děl je na této - na počet studentů nejmenší - fakultě Univerzity Pardubice chápáno jako velmi komplexní a multidisciplinární obor využívající poznatky a dovednosti z různých oblastí, zejména výtvarných, speciálních restaurátorských, historických řemeslných technik i přírodních a humanitních věd. Zapojení fakulty restaurování do četných národních i mezinárodních výzkumných projektů umožnilo také zvýšit její odborný, výzkumný a publikační potenciál a renomé.

„Na pozitivním trendu rozvoje fakulty se podílí několik hlavních faktorů. Tím klíčovým jsou lidé. Na naší fakultě se povedlo vytvořit velmi činorodý a entuziastický tým složený hojně z mladších spolupracovníků, kteří mají svoji práci rádi, cítí se součástí fakulty a ztotožňují se v přístupu k péči o hmotné kulturní dědictví. Tato sounáležitost je vidět i na většině studentů,“ pochvaluje si vzájemné propojení akademiků a studentů Karol Bayer, který byl jako děkan po celou dobu svého děkanského úřadu studenty velice oblíbený.

Fakulta restaurování si v oblasti péče o hmotné kulturní dědictví vybudovala za poslední roky renomé solidní vzdělávací i výzkumné instituce na národní i mezinárodní úrovni. Je aktivním členem evropské oborové vzdělávací sítě ENCoRE (European Network of Conservation and Restoration Education) a úzce spolupracuje s mnoha domácími i zahraničními vysokými školami a institucemi zaměřenými na oblast památkové péče.

Fakulta hodlá nadále pokračovat v nastoupeném kurzu. „Důležitým dalším naším krokem bude získání akreditace pro doktorský stupeň studia. Jak se ukazuje, bude i o tento stupeň vysokoškolského vzdělávání v našich oborech značný zájem,“ dodává proděkan Karol Bayer.

Slavnostní předání cen města Litomyšle se uskuteční v pondělí 17. září od 19.00 hodin ve velkém sále Smetanova domu.

Město Litomyšl udělí dvě Ceny purkmistra Laška – Karolu Bayerovi a Miroslavu Brýdlovi a Plaketu Rady města Litomyšle in memoriam Vratislavu Blažkovi (1929 –2013) za významné zásluhy o rozvoj Litomyšle v oblasti kultury a spolkového života.

Cena purkmistra Laška města Litomyšle

je zlacená medaile, kterou navrhl akademický sochař Jiří Věneček. Město jí od roku 2011 oceňuje osobnosti, které se významně zasloužily o rozvoj města, prospěli společnosti, obecně, v oblasti kulturní, umělecké, sportovní, vzdělávání, veřejné správy, charitativní, vědecké nebo ekonomické. Historicky poprvé se Cena purkmistra Laška udělovala v roce 2012 a obdržela ji lékařka litomyšlské nemocnice MUDr. Hana Šmákalová. V dalších letech ji získali například páter František Beneš, který se zasloužil o rozvoj duchovního i občanského života nebo Jaroslav Theimer za zásluhy v oblasti rozvoje sokolského života a sportu.


Fakulta restaurování Univerzity Pardubice

Výuka restaurátorských oborů započalo v Litomyšli na Soukromé škole restaurování a konzervačních technik v roce 1993, která nabízela tříleté studium konzervačních a restaurátorských technik. V roce 1996 byla zařazena do sítě vyšších odborných škol a pomaturitní studium bylo prodlouženo na 3,5 roku. Jako Vyšší odborná škola restaurování a konzervačních technik získala na podzim téhož roku právní subjektivitu v podobě obecně prospěšné společnosti (o.p.s.). Roku 2000 byl udělen státní souhlas ke zřízení soukromé vysoké školy neuniverzitního typu Institutu restaurování a konzervačních technik Litomyšl, o.p.s. a v akademickém roce 2000/2001 byla zahájena výuka v bakalářském studijním programu se čtyřmi obory. V roce 2005 byla vysokoškolská výuka restaurování převedena na Univerzitu Pardubice, veřejnou vysokou školu. Byly akreditovány čtyři čtyřleté bakalářské studijní obory i nová fakulta - Fakulta restaurování, tehdy pátá fakulta Univerzity Pardubice. V roce 2007 získala Fakulta restaurování akreditaci navazujícího magisterského studijního programu, jehož výuka byla zahájena v akademickém roce 2008/2009.

Fakulta restaurování v Litomyšli je jedním z mála vysokoškolských pracovišť v České republice, které zabezpečují výchovu vysokoškolsky vzdělaných restaurátorů, a to v ojedinělých bakalářských a magisterských oborech programu Výtvarná umění zaměřených na konzervaci a restaurování.

V roce 2011 vzniklo na fakultě pro další odborné vzdělávání restaurátorů a obecně prospěšné služby v oblasti péče okulturní dědictví navíc speciální Centrum pro restaurování a památkovou péči, o. p. s.

O Fakultě restaurování Univerzity Pardubice čtěte na stránkách univerzitního e-Zpravodaje:

http://zpravodaj.upce.cz/veda/2018/fr-veda-kmosek-egypt-nadoby-vyzkum/
http://zpravodaj.upce.cz/vzdelavani/2018/letni-skoly-fakulta-restaurovani--2018/
http://zpravodaj.upce.cz/univerzita/2018/fakulta-restaurovani-vyroci-25-let/

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz