Published: 25.09.2016

Univerzita Pardubice se každoročně stává cílem několika stovek zahraničních studentů. Ti do pardubického kampusu zamířili i v tomto akademickém roce na některou ze sedmi fakult.

V pondělí 26. září začal na Univerzitě Pardubice nový akademický rok a kromě českých studentů se zabydlují na kampusu i zahraniční studenti.

Strávit jeden semestr v Pardubicích se rozhodla téměř stovka studentů z celé Evropy, kteří přijeli na zimní semestr na základě evropského výměnného programu Erasmus+. Nejvíce jich letos přijelo opět z Turecka a Španělska. Tradičně jich nejvíce studuje na Fakultě ekonomicko-správní.

Kromě toho studuje letos v ucelených akreditovaných programech fakult Univerzity Pardubice, tedy dlouhodobě, dva nebo tři roky, dalších téměř 400 zahraničních studentů z 52 zemí světa. Nejpočetněji je samozřejmě zastoupeno Slovensko (necelá 1/3). Další nejpočetnější skupinou jsou studenti z Ghany (na Fakultě ekonomicko-správní), Ruska, Ukrajiny, Turecka, Běloruska, Kazachstánu a Indie. V zimním semestru tak studuje na Univerzitě Pardubice celkem téměř 500 zahraničních studentů z 63 zemí světa.

Studenti, přijíždějící na zimní semestr na základě evropského výměnného programu Erasmus+, docestovali do Pardubic již v minulém týdnu. S prostředím univerzity, která se na několik příštích měsíců stane jejich novým domovem, se seznamují v těchto dnech, kdy jim postupně začíná výuka. Ihned po příjezdu se jich vždy ujímají čeští vysokoškoláci ze studentského spolku ESN Pardubice, a to v duchu hesla „studenti studentům“. Zahraniční „nováčci“ se proto mohli zúčastnit hned řady aktivit v rámci tzv. orientačního týdne (Orientation Week).

„Naši studenti z ESN Pardubice pro ně připravili zbrusu novou City tour, při níž cizinci poznávali město Pardubice prostřednictvím plnění úkolů,“ uvádí k orientačnímu týdnu určenému zahraničním studentům Ing. Kateřina Koubová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice. „Oblíbenou je i Pub tour tedy cesta po pardubických hospůdkách, sportovní den nebo bowling. Úvodní seznamovací program vyvrcholil výletem na Kunětickou horu a vyhlášením úspěšných soutěžních týmů.“

Od pondělí do pátku jsou pro zahraniční studenty připraveny také kurzy češtiny, aby pro ně život v Pardubicích nebyl tak obtížný. Do nich se přihlásilo celkem 70 účastníků, kteří touží alespoň trochu proniknout do nelehkého českého jazyka.

„Během semestru se zahraniční studenti kromě stu...