Published: 30.04.2018

Letošní Ceny za zásluhy o Pardubický kraj a Ceny Michala Rabase za záchranu udělí ve středu 2. května Pardubický kraj při slavnostním večeru ve Východočeském divadle v Pardubicích. Jednu ze čtyř udělených cen za zásluhy obdrží i prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., bývalý a dlouholetý rektor Univerzity Pardubice.

Cena za zásluhy o Pardubický kraj a Cena Michala Rabase za záchranu jsou nejvyšší krajská ocenění, která kraj uděluje letos již popáté. Mezi pěti oceněnými osobnostmi Cenou za zásluhy převezme v pardubickém divadle toto prestižní ocenění i profesor Miroslav Ludwig, bývalý a dlouholetý rektor, organický chemik, dnes prorektor Univerzity Pardubice. Kraj oceňuje jeho osobní přínos k rozvoji Univerzity Pardubice, jediné vysokoškolské instituce a univerzity v Pardubickém kraji, na jejímž vedení se podílí plných 21 let.

Profesor Ludwig stál v čele univerzity ve funkci rektora celých 14 let, celkem čtyři funkční období, a 7 let působil ve funkci prorektora, kterou zastává i nyní, v jehož prorektorské kompetenci byly vždy vnitřní záležitosti školy, rozpočet a investiční rozvoj školy. Obě tyto funkce prof. Ludwiga se významně na mimořádném rozvoji univerzity v uplynulých dvou dekádách pozitivně podepsaly.

Za dvě dekády, po které stál prof. Ludwig v čele Univerzity Pardubice, případně se významně podílel na jejím řízení a rozvoji ve funkci prorektora, se z pardubické vysoké školy, která měla na konci 90. let pouze tři fakulty, stala vysokoškolská instituce se sedmi fakultami, rozkročená přes širokou škálu vědních disciplín, které byly v průběhu posledních 20 let přeměněny v souladu trendy vysokoškolské výuky v Evropě na 65 studijních programů se 130 studijními obory ve všech stupních vysokoškolského studia, tedy bakalářského, magisterského i doktorského. Chemie a chemické obory, profesora Ludwiga profilové a pro Pardubice a Pardubický kraj tradiční, jsou jejich vlajkovou lodí. Univerzita Pardubice, která svými vzdělávacími a vědecko-výzkumnými aktivitami zakotvila v top desítce českých vysokých škol, si vybudovala a drží i kvalitní mezinárodní renomé.

Profesor Ludwig je tak jednou z devíti osobností, které vedly pardubické vysoké učení od jeho založení v roce 1950. Hned po profesoru Jiřím Klikorkovi, který stál v čele Vysoké školy chemické (1950), později přejmenované na Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích (1953) plných 26 let (až do roku 1988), je profesor Ludwig druhým nejdéle sloužícím rektorem pardubické vysoké školy, která byla zákonem v roce 1994 přejmenována na Univerzitu Pardubice.

Odborností a vědeckým zaměřením organický chemik, své pedagogické a vědecké zkušenosti a každodenní kontakt a komunikaci se studenty vysokoškoláky a své odborné renomé ve vědecké komunitě zhodnotil prof. Ludwig v řízení instituce, která patří v Pardubickém kraji, v němž strávil celý svůj produktivní život od let vysokoškolských, k těm nejvýznamnějším i nejpočetnějším. S dnešními 8 tisíci studenty a 1,5 tisícem zaměstnanců je Univerzita Pardubice rozhodně největší „firmou“ kraje a i co do počtu zaměstnanců se řadí mezi TOP 10 zaměstnavatelů kraje.

V průběhu svých studentských let jsem si nikdy nemyslel, že bych někdy mohl stát v čele školy,“ říká dvaašedesátiletý vysokoškolský pedagog a dodává, že se i při vedení univerzity vždy snažil zachovat si kontakt s běžným životem. „Mám práci, která pochopitelně zabírá hodně času. Snažím se ale, abych si zachoval kontakt se svými kolegy na katedře, abych učil, protože to je pro mě velmi důležité.

Ačkoliv je pro profesora Ludwiga v posledních jednadvaceti letech hlavní náplní řízení Univerzity Pardubice, zůstal i nadále vědcem a především pedagogem. „Pro mě je vztah se studentem partnerstvím, které je založené na vzájemném obohacování. Myslím, že by to tak mělo být, vzdělávání by nemělo být jednocestným procesem. Ve vyšších formách pak vzniká nejenom vztah učitel-student, ale vlastně i přátelství, protože bez studentů řešení některých problémů není možné,“ vyznává se z lásky k předávání poznatků a myšlenek mladé generaci profesor Ludwig.

Ve středu 2. května udělí Pardubický kraj:

4 Ceny za zásluhy a 3 Ceny Michala Rabase za záchranu devíti osobnostem a jedné obecně prospěšné společnosti:

ZA ZÁSLUHY O PARDUBICKÝ KRAJ
prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc., prorektor Univerzity Pardubice
doc. Ing. Vlastislav Novák, dirigent, sbormistr
Vojtěch Sedláček, Karel Telecký, pořadatelé benefičních koncertů
Božena Koutná Ivanová, válečná veteránka

CENA MICHALA RABASE ZA ZÁCHRANU
Ondřej Slabý, student
Michal Zölfl, Ladislav Částek, Miroslav Albert, zachránci
Zdravotní klaun, o. p. s.