medaile-soubigou-vorel-sommer_web-56_141511.jpg

Published: 09.12.2019

Historik Petr Vorel získal za svou práci další ocenění. Nově je odborník na české a evropské dějiny raného novověku nositelem čestné oborové medaile Františka Palackého „Za zásluhy v historických vědách“. Práci historika a numismatika zůstává uznávaný vědec věrný také jako prorektor pro vědu a tvůrčí činnost naší univerzity.

Profesor Petr Vorel je v oboru od roku 1986. Specializuje se na hospodářské a politické dějiny střední Evropy a dějiny peněžního oběhu. Stojí za řadou vědeckých článků a odborných publikací. Některé z nich vyšly i v jiných jazycích v Evropě i v Americe a přinesly mu mezinárodní uznání. K jeho nejvýznamnějším publikacím z poslední doby patří kniha Od českého tolaru ke světovému dolaru. Dále také Stříbro v evropském peněžním oběhu 16.–17. století; Říšské sněmy a jejich vliv na vývoj zemí Koruny české 1526–1618 či sedmý díl Velkých dějin zemí Koruny české. Rovněž připravil několik úspěšných zahraničních výstav a je členem Komise Českého historického ústavu v Římě, který je zahraničím pracovištěm Akademie věd ČR.

Poděkoval svému učiteli

Ve své děkovné řeči během slavnostního večera připomněl svého učitele, známého historika Josefa Petráně: „Ve velmi nekolegiálním a nevstřícném prostředí Filosofické fakulty Univerzity Karlovy začátku 80. let nás vedl k přesnému opaku: abychom nezáviděli úspěch svým kolegům, protože je to i náš úspěch, všichni přece reprezentujeme svůj obor.“ Jeho oblíbeným citátem své vystoupení rovněž zakončil: „Nejsme tak dobří, jak se jevíme v našich nejlepších chvílích, ale nejsme ani tak špatní, jakými jsme v těch nejhorších.“

Profesor Petr Vorel převzal medaili z rukou předsedkyně Akademie věd ČR profesorky Evy Zažímalové na slavnostním ceremoniálu v pátek 6. prosince. Spolu s ním ji obdržel také francouzský znalec dějin Československa Alain Soubigou. Dvojici oceněných doplnil renomovaný historik středověku a archeolog Petr Sommer, který získal medaili De scientia et humanitate optime meritis. „Medaile neudělujeme každému, je to náročný výběr a v případě těchto tří laureátů nebyly vůbec žádné pochybnosti. Jsou to ti nejlepší z nejlepších,” uvedla na slavnostním ceremoniálu předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.