Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Více než stovku odborníků ze sedmi evropských zemí přivítala v neděli 11. června Kutná Hora. V Dačického domě budou až do 16. června diskutovat v německém či anglickém jazyce na odborná témata při mezinárodní konferenci EVROPSKÁ REFORMACE V ČECHÁCH. Téma i obsah konference jsou českým příspěvkem do letošních globálních a speciálně německých oslav pětisetletého výročí zahájení německé reformace.

Německou reformaci inicioval 31. října 1517 Martin Luther, když přibil svých přelomových 95 tezí na vstupní dveře kostela ve Wittenbergu. Tato událost zásadně změnila Evropu i křesťanskou víru, způsobila hluboké změny v oddělení státu a církve, v podpoře vzdělávání a oceňování hodnot, jako je spořivost, píle, pracovitost a pracovní morálka.

„O celém kontextu reformačního úsilí, včetně jeho českých počátků budou diskutovat odborníci z Velké Británie, Německa, Rakouska, Španělska, Finska, Polska a České republiky,“ říká k mezinárodnímu složení účastníků konference její organizátor PhDr. Jan Čapek, Ph.D., z Katedry cizích jazyků Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a dodává, že město Kutná Hora nebylo zvoleno náhodou: „Město Kutná Hora bylo ve středověku dějištěm mnoha významných událostí, střetů i konfliktů ilustrujících historický vývoj zejména v husitské době, kde byl vyhlášen Dekret kutnohorský a v jehož relativní blízkosti husitské hnutí bitvou u Lipan i skončilo. Účastníci budou moci informace načerpávat na pozadí autentických starobylých kulis středověkého města.“

Ve svých příspěvcích poukážou především na jednotnost tradic západní a střední Evropy v kultuře, například v architektuře nebo výtvarném umění, dále ve vzdělávání, například v pojetí idey univerzity, nebo i v kritice společenských nešvarů, jako byl ve své době obchod s odpustky, »svatými« relikviemi, společenské nerovnosti, materiální a existenční problémy a nejrůznější sociální, stavovské i justiční nespravedlnosti.

„Konference má také upozornit v tomto kontextu na reformní tradice českých předchůdců Martina Luthera, hlavně Jana Husa a Jeronýma Pražského, jenž přivezl z Oxfordu do Čech spisy anglického reformátora Johna Wyclifa, dalšího Lutherova předchůdce,“ doplňuje k tématu doktor Čapek a dodává, že jedinečná příležitost dozvědět se zajímavosti o reformaci v Čechách se naskýtá i občanům Kutné Hory a jejího okolí.

Vybrané části konference jsou totiž přístupné i zájemcům z řad veřejnosti. Mohou se seznámit nejen s historickými okolnostmi reformace, ale i s ideou sonnenbergského hnutí a současně si promluvit s jeho autentickými nositeli a šiřiteli buď přímo v jejich jazyce, tedy v angličtině a němčině, nebo prostřednictvím českých tlumočníků, kteří budou po celou dobu konference k dispozici.

„Zájemce zveme do Dačického domu na vybrané večerní odborné přednášky, 12. a 14. června od 19.30, nebo k návštěvě kulturně-společenského večera 13. června od 20 hodin. Vstup na všechny tyto akce je pro zájemce z Kutné Hory a okolí bezplatný,“ doplňuje doktor Čapek.

Mezinárodní konferenci Evropská reformace v Čechách (Europäische Reformation in Böhmen/European Reformation in Bohemia) v Kutné Hoře pořádá ve dnech 11. až 16. června Katedra cizích jazyků Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ve spolupráci se Sonnenbergským sdružením ČR, které má tradici již od roku 1933 a jehož mottem je: „mluvme spolu, překonávejme předsudky, chápejme jeden druhého a jednejme zodpovědně“. Na konferenci s mezinárodní účastí je zajištěno konsekutivní tlumočení. Celou mezinárodní akci laskavě podpořilo Město Kutná Hora zastoupené starostou Bc. Martinem Starým.

Obdobně úspěšná mezinárodní konference se na půdě Univerzity Pardubice konala již v loňském roce. Tehdy bylo ústředním tématem aktuální dění v Evropě a migrační krize a konference nesla název „My!Europe“. Podrobnosti i informace k Sonnenbergskému sdružení ČR najdete v článku v univerzitním e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2016/my-europe/.

Bližší informace ke konferenci:
PhDr. Jan Čapek, Ph.D.
Katedra cizích jazyků Fakulty filozofické UPa,
předseda Sonnenbergského sdružení ČR a místopředseda ISA
(telefon 466 036 215 – mimo tento týden, kdy je v KH v Dačického domě na akci)
e-mail jan.capek@upce.cz

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz