Published: 19.12.2016

Rektor Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc. jmenoval s účinností od 15. prosince 2016 do funkce děkana Dopravní fakulty Jana Pernera doc. Ing. Libora Švadlenku, Ph.D.

O post děkana fakulty se ucházeli v listopadu tři kandidáti, navržení členy akademické obce, kteří kandidaturu přijali: (uvedeni dle abecedy)

- Ing. Dušan Čermák, Ph.D., z katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě,
- doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D., z katedry dopravního managementu, marketingu a logistiky a
- doc. Ing. Pavel Švanda, Ph.D., z katedry mechaniky, materiálů a částí strojů.

V tajné volbě na zasedání akademické senátu fakulty dne 30. listopadu patnáctičlenný akademický orgán většinou hlasů zvolil hned v 1. kole za kandidáta na funkci děkana fakulty pro následující čtyřleté období 2016 – 2020 doc. Ing. Libora Švadlenku, Ph.D. Na základě provedené volby v senátu fakulty se rektor Univerzity Pardubice rozhodl nového děkana neprodleně jmenovat do funkce.

Dosavadní děkan DFJP doc. Ing. Ivo Drahotský, Ph.D., ukončil na vlastní žádost své působení ve funkci děkana ke dni 14. října t.r. Řízením fakulty byla pověřena do jmenování nového děkana dosavadní proděkanka pro pedagogickou činnost Ing. Michaela Ledvinová, Ph.D.

Doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D. (38 let), doposud vedoucí katedry dopravního managementu, marketingu a logistiky (3 roky), je absolventem Dopravní fakulty Jana Pernera a jejím zaměstnancem od roku 2005. Předtím krátce působil na generálním ředitelství České pošty, s.p. Odborně působí v oblasti technologie a managementu v dopravě a spojích, především pak v oblasti regulace sektoru spojů. Získal řadu odborných zkušeností jak v zahraničí a při spolupráci se zahraničním (Anglie, Turecko, Chorvatsko, Polsko apod.), tak v expertní činnosti v rámci České a Slovenské republiky. Je např. členem Akreditační komise SR v pracovní skupině pro oblast dopravy, členem výboru pro audit ve společnosti Leo express, a.s., byl též expertem pro poštovní služby u mezinárodní poradenské společnosti Ernst&Young a působil jako nezávislý konzultant pro oblast poštovních služeb pro Český telekomunikační úřad nebo Českou poštu, s.p. Podílel se též např. na přípravě novely zákona o poštovních službách z roku 2012.

V čele dopravní fakulty stane doc. Švadlenka jako šestá osobnost: prof. Ing. Milan Lánský, DrSc. (celkem tři funkční období 1993-1994, 1997-2003), prof. Ing. Hynek Šertler, DrSc. (jedno funkční období 1994-1997), prof. Ing. Karel Šotek, CSc. (jedno funkční období 2003-2006), prof. Ing. Bohumil Culek, CSc. (dvě funkční období 2006-2014...