stibicova121897.jpg
Budova EB, posluchárna E2, Studentská 95 kontakt

Jak fungoval disent ve východních Čechách, kdo byl jeho součástí a jak se projevovala pardubická undergroundová mládež? Nejen na to se bude ptát disidentky a signatářky Charty 77 šéfredaktor Paměti národa Michal Šmíd.

Součástí kino besedy bude promítání video-dokumentu, který je věnovaný příběhu Jarmily Stibicové a tomu, jak se potýkala s komunistickým režimem. Po promítání bude následovat moderovaná beseda.

Akci pořádá Paměť národa Východní Čechy ve spolupráci s městem Pardubice a Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice.

Kino-besedě bude předcházet derniéra výstavy Ještě jsme ve válce, která je umístěna od 24. září na Fakultě Filozofické Univerzity Pardubice. Derniéra se uskuteční v přednáškové místnosti, kde proběhne i beseda. Více o výstavě se dozvíte zde: https://www.postbellum.cz/co-delame/vystavy/jeste-jsme-ve-valce-komiksova-vystava/

DATUM: 24. 10. 2018
ČAS: 17:00 - 18:20

Jarmila Stibicová se narodila 14. srpna 1933 v Turkovicích na Pardubicku. Vystudovala češtinu, ruštinu a angličtinu na FF UK. Do ledna 1970 působila jako středoškolská profesorka v Pardubicích, v roce 1969 byla odsouzena za rozšiřování letáků k výročí 21. srpna 1968 na šest měsíců s podmínečným odkladem na dva roky. Po propuštění ze školy pracovala na poloviční úvazek jako uklízečka a soukromě vyučovala angličtinu. V roce 1977 podepsala Chartu 77, od té doby učit nemohla a marně zkoušela uplatnit se jinde. Uklízela až do listopadu 1989, i během té doby však byla perzekvována. Patřila se svým manželem Jaromírem k předním chartistům na východě Čech, zapojovala se i do dalších aktivit, například Demokratické iniciativy a Iniciativy sociální obrany. V únoru 1990 opět nastoupila jako profesorka na gymnáziu a konzervatoři v Pardubicích. Angažovala se v Občanském fóru a později v Občanském hnutí, v občanských komisích, byla v prvním zastupitelstvu Pardubic. Vedla personální rekonstrukci pardubické věznice, stála u vzniku městské policie. Od roku 1990 spolupracuje s organizací Amnesty International.

Více o Jarmile Stibicové se dozvíte zde: http://www.pametnaroda.cz/story/stibicova-jarmila-1933-1530