Published: 16.02.2017

Skupina deseti studentů Univerzity Pardubice v doprovodu akademických pracovníků i představitelů univerzity a fakult se dnes vydává na stáž do Indie. Delegace pomůže rozšířit a prohloubit spolupráci s indickými univerzitami na poli výuky i výzkumu.

Studentky a studenti z pěti fakult Univerzity Pardubice (Fakulty filozofické, Fakulty zdravotnických studií, Fakulty ekonomicko-správní, Dopravní fakulty Jana Pernera a Fakulty elektrotechniky a informatiky) mající zájem o plánovanou stáž v Indii, prošli v prosinci náročné výběrové řízení. Na přelomu února a března teď stráví čtrnáct dnů na jedinečné stáži na dvou univerzitách - v Ahmadábádu a Novém Dillí.

„Studenti jedou na stáž díky programu Discover India, se kterým jsme se již jednou, v prosinci 2015, vydali do Ahmadábádu. Na programu bude opět setkávání s učiteli a studenty i návštěva významných náboženských a kulturních míst. Mohou se těšit například na chrámový komplex Akšardhám nebo na monumentální památník a muzeum M. Gándhího,“ říká doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., vedoucí Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Docent Fárek dlouhodobě spolupracuje s několika indickými partnery a na svých pobytech v Indii nasbíral cenné zkušenosti. Na stáži studenty opět doprovodí.

„Indický subkontinent je fascinujícím světem mnoha tradic a svébytného chápání světa. Díky tomu, že jsem již dlouho zapojen do mezinárodního výzkumného týmu komparativního studia kultur a náboženství, postupně pronikám k hlubšímu nahlédnutí do indického světa. A tím více si také uvědomuji o naší vlastní kultuře. V dnešní době je takový výzkum aktuálním úkolem i proto, že Indie je bezesporu jednou z nastupujících supervelmocí dvacátého prvního století,“ dodal docent Fárek, který v současné době pracuje jako editor na knize o západním chápání indického kastovního systému. Kniha vyjde ještě letos v prestižním londýnském nakladatelství Palgrave.

O týden později se ke skupině studentů přidá další část delegace složená z představitelů a zástupců univerzity a tří fakult, kterou povede prorektorka Univerzity Pardubice prof. Ing. Tatiana Molková, CSc. První část týdenního programu stráví v kampusu Rai University v Ahmadábádu, po několika dnech se delegace přesune vlakem do Dillí, kde v rámci pracovního programu projednají možnosti další spolupráce s představiteli sítě Rai Universit. Zástupci univerzity se setkají také s rektorkou Rai University Dr. Harbeen Arora, s níž jednala univerzita již před rokem při její návštěv&#x...