Published: 19.04.2018

V pondělí 23. dubna od 16 hodin se bude na Univerzitě Pardubice diskutovat o užitku či škodlivosti Evropské unie. Pětice přizvaných diskutujících z oblasti politiky, ekonomie a politologie se zamyslí nad naší budoucností v EU.

„Rozhodli jsme se uspořádat debatu jako reakci na současnou společenskou situaci a přesvědčení určité skupiny obyvatelstva, že je potřeba provést tzv. CZexit. Slibujeme si od ní, že ukáže postavení České republiky v rámci Evropy, představí výhody a nevýhody členství v EU, upozorní na pospolitost českého prostoru s Evropou v minulosti a jaké z toho plynuly důsledky,“ zve na akci doc. Mgr. Jiří Kubeš, Ph.D. z Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, který debatní podvečer pořádá. „V debatě se pokusíme odpovědět na několik zásadních otázek: Jaké důsledky by mělo vystoupení z EU na každodenní život obyvatel České republiky? Byl by odchod z EU opravdu přínosem pro českou ekonomiku? Jak by se takový krok odrazil na cenách spotřebního zboží, na platech či naší dosavadní svobodě v pohybu mezi evropskými státy? Na tyto i jiné otázky budou naši hosté hledat odpovědi.“

Pozvání k diskuzi na Univerzitě Pardubice přijali:

Radek Špicar, M.Phil., ekonom, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR,
doc. PhDr. Pavel Šaradín, Ph.D., politolog z Univerzity Palackého v Olomouci,
RNDr. Jiří Payne, europoslanec za Stranu svobodných občanů,
RNDr. Pavel Poc, europoslanec za ČSSD,
Ing. Martin Kolovratník, poslanec a zastupitel města Pardubice za ANO.

Akce je koncipována jako rozhovor odborníků z různých odvětví, kteří mají různé pohledy a názory na danou problematiku. Bude také vyhrazen prostor na dotazy publika. Moderování diskuze se ujme Silvie Laude, redaktorka časopisu Respekt, který se stal odborným patronem celé debaty.

Akce se koná v pondělí 23. dubna v učebně EB/E2 ve výukovém areálu univerzity v Pardubicích - Polabinách. Začíná v 16 hodin a vstup na besedu je volný.