Published: 04.01.2013

Univerzita Pardubice zahájila realizaci projektu financovaného z fondů Evropské unie, který zajistí pro léta 2013 až 2017 základní informační infrastrukturu pro výzkum a vývoj v oblasti chemie, chemického inženýrství a příbuzných oborech kladoucích důraz na udržitelný rozvoj.

Dostupnost vědeckých informačních zdrojů je pro každou vysokou školu jedním ze základních předpokladů pro produkci kvalitních vědecko-výzkumných výsledků. Pokrytí informačních potřeb pro oblast vědy, výzkumu a inovací v České republice ale není v současné době řešeno systémovým způsobem, který by zajistil univerzitám dlouhodobou dostupnost kvalitních vědeckých informačních zdrojů z celého světa.

Proto se Univerzita Pardubice ujala jako hlavní koordinátor společně s dalšími sedmi vysokými školami evropského projektu, který nese název "Chemické elektronické informační zdroje pro výzkum a vývoj", na který zúčastněné univerzity získaly téměř 115 miliónů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, a to v rámci prioritní osy Komercializace a popularizace vědy a výzkumu, v oblasti podpory 3.2 - Propagace a informovanost o výsledcích VaV a výzvy číslo 4.3 - Vybavení odborných vědeckých a oborových knihoven.

Projekt a fondy Evropské unie by měly formou dlouhodobých pětiletých licenčních smluv pomoci zajistit pokrytí univerzit třemi zásadními informačními zdroji, a to zejména v oblasti aplikovaného výzkumu molekulární biologie a biotechnologie, materiálů, energetických zdrojů a chemického inženýrství.

Od nového roku 2013 se budou důležité tři informační zdroje postupně zpřístupňovat uživatelům.

Jedná se o bibliografickou a faktografickou databázi CHEMICAL ABSTRACTS, jejímž producentem je Americká chemická společnost. Chemical Abstracts zpracovávají celosvětovou produkci v oblasti chemického výzkumu již od roku 1907. Dnes tato báze dat obsahuje více než 60 miliónů chemických sloučenin.

"Databáze ale neobsahuje pouze chemické sloučeniny v klasickém slova smyslu, v posledních dvaceti letech jsou systematicky zpracovávány i tzv. biomolekuly (biomakromolekuly), a proto představuje zcela nezastupitelný zdroj také pro oblast molekulární biologie. V současné době obsahuje již více než 80 mil. těchto biomolekul. S přihlédnutím k faktu, že databáze kromě světového soupisu sloučenin obsahuje i bibliograficky zpracovanou téměř veškerou chemicky orientovanou primární literaturu, lze konstatovat, že báze dat Chemical Abstracts zpřístupněná online na internetu programem SciFinder představuje vstupní bránu do celého světa vědeckých informací z oblasti chemie, biochemie, molekulární biologie, materiálového inženýrství a velké řady aplikovaných oblastí a jako taková je nenahraditelná," upřesňuje k přístupu do databáze Mgr. Iva Prochásková, vedoucí Univerzitní knihovny Univerzity Pardubice a zároveň hlavní koordinátorka velkého evropského projektu.

Druhým významným informačním zdrojem pro vysoké školy je strukturní a reakční databáze organických, organometalických a anorganických sloučenin renomovaného vydavatelství Elsevier, která je včetně citačních a patentových informací zpřístupňována systémem REAXYS.

Přístup do patentových informací je mimořádně důležitý vzhledem k tomu, že chemické patentové informační zdroje jsou, s ohledem na svou velkou komerční hodnotu, pro akademické instituce zpravidla finančně nedostupné. Mimořádný význam mají tyto báze dat i v tom, že od samého svého počátku obsahují faktografická data v bohatém hierarchickém uspořádání poskytujícím okamžitou informaci o tom, co je o dané látce dosud známo.

Třetím informačním zdrojem, pro jehož využívání získává Univerzita Pardubice a dalších sedm vysokých škol přístup na dalších pět let, je plnotextová elektronická knihovna KNOVEL (producent Knovel Corporation)....