Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

V úterý 17. října proběhne při 5. zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice volba kandidáta na funkci rektora pro následující čtyřleté období 2018 – 2022. Na funkci nového rektora Univerzity Pardubice je navržen jediný kandidát – prof. Ing. Jiří Málek, DrSc.

Volba kandidáta na funkci příštího rektora Univerzity Pardubice v zastupitelském orgánu vysoké školy proběhne v rámci programu 5. zasedání akademického senátu, které začíná v úterý 17. října ve 14 hodin v kongresovém sále rektorátu univerzity. Třicet devět senátorů – po šesti ze šesti fakult univerzity, dva zastupující Fakultu restaurování a jedna senátorka zastupující celouniverzitní akademická pracoviště – bude rozhodovat v přímé a tajné volbě o kandidátovi na funkci rektora Univerzity Pardubice pro následující čtyřleté funkční období.

Úkolem Akademického senátu Univerzity Pardubice je podle vysokoškolského zákona provést volbu kandidáta na funkci rektora a předložit návrh kandidáta Univerzity Pardubice ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Ministr pak postoupí návrh na jmenování kandidáta do funkce rektora pro další funkční období prezidentovi České republiky.

Podle schváleného harmonogramu přijímal předseda akademického senátu univerzity, zároveň coby předseda volební komise, do úterý 26. září návrhy kandidátů na funkci rektora, které mohli podat členové akademické obce a vědecké rady univerzity. Navrženi byli tři kandidáti, z nichž kandidaturu přijal kandidát jediný – prof. Jiří Málek.

Prof. Jiří Málek je uznávaným vědcem, působícím na Katedře fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, kterou v současné době vede, a který má v řízení vysokoškolské vzdělávací i vědecké činnosti bohaté zkušenosti, a to jak přímo na Univerzitě Pardubice, tak z celorepublikového pohledu.

Na předvolebním shromáždění akademické obce Univerzity Pardubice, které proběhlo ve čtvrtek 5. října, se profesor Jiří Málek představil se svými představami vedení univerzity. V téměř hodinové následné diskusi odpovídal na řadu dotazů členů akademické obce Univerzity Pardubice.

Důležitá volba kandidáta na funkci rektora se na úterním zasedání akademického senátu uskuteční po projednání Plánu realizace Strategického záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti Univerzity Pardubice pro rok 2018.

Funkční období současného rektora Univerzity Pardubice prof. Ing. Miroslava Ludwiga, CSc. končí dne 31. ledna 2018. Stál v čele univerzity v letech 2000 – 2006 a v letech 2010 – 2018, tedy 2x dvě po sobě jdoucí funkční období (dvě tříletá a dvě čtyřletá funkční období).

Nový rektor Univerzity Pardubice by se měl funkce ujmout k 1. únoru 2018.

Profil kandidáta na funkci rektora prof. Ing. Jiřího Málka, DrSc.

Prof. Málek se narodil v roce 1959. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích v roce 1982 a o čtyři roky později obhájil disertační práci. V následujících letech působil jako pracovník vědy a výzkumu na Katedře anorganické chemie a ve Společné laboratoři chemie pevných látek původní VŠCHT Pardubice a ČSAV - nyní Univerzity Pardubice a Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd České republiky. Od roku 1990 se podílel na výuce pro posluchače specializace na katedře anorganické technologie, kde byl v roce 1997 jmenován docentem. V roce 2000 získal vědeckou hodnost DrSc. (doktora chemických věd pro obor anorganická technologie) a o dva roky později byl jmenován profesorem pro obor fyzikální chemie. Vědecky a pedagogicky působí nyní na Katedře fyzikální chemie Fakulty chemicko-technologické, kde se podílí na výuce ve specializaci a vedení diplomových a disertačních prací, od roku 2015 též ve funkci vedoucího katedry. Věnuje se zejména studiu kinetiky procesů v pevné fázi a strukturním relaxacím nekrystalických materiálů.

Historie spolupráce a působení prof. Málka v zahraničí je velice bohatá. Několik let strávil na univerzitách ve Španělsku (Universidad Hispalense v Seville, Universitat Politécnica de Catalunya v Barceloně) a ve španělském vědeckém institutu materiálových věd a v japonské Cukubě, s nimiž dlouhá léta aktivně vědecky spolupracuje a kde jeho studenti získávají v rámci stáží cenné vědecké a zahraniční zkušenosti.

Prof. Málek je renomovaným a uznávaným odborníkem ve vědecké komunitě doma i v zahraničí. Je autorem 186 publikací v mezinárodních odborných časopisech a často vystupuje na mezinárodních konferencích. Je členem několika zahraničních odborných společností, vědeckých rad, oborových rad pro doktorský studijní program Fyzikální chemie a Anorganické technologie. Působí v komisích pro státní závěrečné zkoušky, státní doktorské zkoušky a obhajoby disertačních prací. Pracuje také jako recenzent pro několik zahraničních odborných časopisů.

Ve vedení vysoké školy a v řízení vysokoškolské vzdělávací i vědecké činnosti má prof. Málek bohaté zkušenosti, a to jak přímo na Univerzitě Pardubice, tak z celorepublikového pohledu.

V letech 2000 – 2006 zastával na Univerzitě Pardubice funkci prorektora, nejprve pro vnější vztahy a rozvoj Univerzity Pardubice, poté prorektora pro výzkum a vnější vztahy, resp. prorektora pro vědu a zahraniční vztahy. V letech 2006 – 2010 stál v čele Univerzity Pardubice coby její rektor.

V posledních letech se významně angažoval na celostátní úrovni v oblasti hodnocení vědeckých výkonů výzkumných organizací, v letech 2008 - 2015 jako člen a později jako místopředseda Rady pro výzkum vývoj a inovace a jako předseda Komise pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.

 

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602487730
e-mail promotion@upce.cz