Přejít k hlavnímu obsahu

Přihlášení pro studenty

Přihlášení pro zaměstnance

default alt upce

Největší světová konference zabývající se kapalinovou chromatografií a příbuznými separačními a detekčními metodami se koná v těchto dnech v kongresovém centru v Praze a významně se na její organizaci a odborném programu podílí Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Přes 1 300 předních zahraničních odborníků z 57 zemí a 6 kontinentů se v těchto dnech, od 18. do 22. června 2017, účastní mezinárodního prestižního symposia HLPC 2017 (High Performance Liquid Phase Separations), které je poprvé v její 45leté historii pořádáno v České republice.  

Symposium je nejvýznamnějším světovým setkáním odborníků zabývajících se separačními technikami. Rozsáhlý odborný program zahrnuje všechny aspekty teoretické a experimentální chromatografie, nových přístupů v analýze, technologie výroby kolon, chromatografické instrumentace a samozřejmě i zajímavé analytické, bioanalytické a klinické aplikace. Velmi důležitou roli má spojení s hmotnostní spektrometrií, proto je hmotnostní spektrometrii věnován celý programový blok. Doprovází jej výstava s účastí 55 společností z celého světa, které předvádějí své nejnovější výrobky a softwarová řešení v oboru. Symposium je pořádáno již od roku 1973, lichý rok v Evropě, sudý rok v USA, letos poprvé v České republice.

Významnou spolupořadatelskou úlohu má na této prestižní světové odborné akci Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Předsedajícím tohoto symposia je prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., právě z pardubické Fakulty chemicko-technologické (společně s Ing. Františkem Foretem, CSc., z Ústavu analytické chemie Akademie věd ČR v Brně).

„Sympozium se poprvé ve své 45leté historii koná v České republice. Je to jedinečná příležitost, jak se setkat s významnými vědci působícími v oboru separačních věd nebo se zástupci firem a společností prezentujících nejnovější přístrojové vybavení a technologie v oboru a také jak prezentovat výsledky vlastního výzkumu,“ komentuje význam světové konference HPLC její předsedající prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D., a dodává:

„Chromatografie má již na katedře analytické chemie v Pardubicích dlouhou tradici založenou profesorem Churáčkem a profesorem Janderou a v současné době patří mezi hlavní výzkumné směry na našem pracovišti. Zaměstnanci a doktorandi katedry pravidelně publikují své výsledky v prestižních zahraničních časopisech zabývajících se analytickou chemií, zejména chromatografií a hmotnostní spektrometrií. Na letošní konferenci HPLC 2017 bude prezentovat přednášku celkem 5 vědců z Univerzity Pardubice a připravena je i celá řada vývěskových, tzv. posterových sdělení.“

Čestným předsedou symposia je významný pardubický vědec prof. Ing. Pavel Jandera, DrSc., který před dvěma lety získal cennou Martinovu medaili a na podzim roku 2015 za svůj přínos vědě a více než 45letou vědeckou práci v oblasti vysokoúčinné kapalinové chromatografie obdržel i Stříbrnou pamětní medaili Senátu Parlamentu České republiky.

(viz rozhovor o tomto úspěchu v e-Zpravodaji UPa: http://zpravodaj.upce.cz/osobnosti/2014/rozhovor-profesor.pavel-jandera/)

Oba dva tito vědci (prof. Jandera a prof. Holčapek) z Univerzity Pardubice byli před několika lety zařazeni do žebříčku časopisu The Analytical Scientist mezi 100 nejvlivnějších osobností a světových lídrů v oboru analytické chemie. Prof. Michal Holčapek je navíc pátým rokem řešitelem úspěšného prestižního grantu české části Evropské výzkumné rady MASSCAN  - „Hmotnostní spektrometrie při hledání lipidových biomarkerů pro včasnou diagnostiku rakoviny“ - hraničního výzkumu zaměřeného na včasné odhalení rakoviny. Jeho tým hledá a zkoumá lipidové biomarkery. Zaměřuje se přitom na typy rakoviny s vysokou úmrtností a bez spolehlivého screeningového programu, jako tomu je například u rakoviny plic, prostaty, ledvin či slinivky.

(podrobnosti v článku v e-Zpravodaji UPa: http://zpravodaj.upce.cz/veda/2017/uspesne-erc-projekty/).

Další dvojice mladých akademiků z pardubické Fakulty chemicko-technologické - Ing. Miroslav Lísa, Ph.D., Ing. Robert Jirásko, Ph.D. - je aktivně zapojena v organizačním výboru symposia. Ing. Lísa byl m.j. odborným časopisem The Analytical Scientist na podzim roku 2014 zařazen mezi čtyřicet nejlepších vědců do čtyřiceti let v oboru Analytické chemie.

Pardubický tým a vědecká škola má za sebou celou řadu dalších úspěchů. Proto se není co divit, že se právě oni stali významnými spolupořadateli letošní prestižní mezinárodní konference v České republice.

V průběhu symposia proběhlo slavnostní předání i několika ocenění v oboru, vědeckých stipendií, ocenění mladých vědců nebo nejlepšího vývěskového sdělení. Trojici významných vědeckých osobností udělil při této příležitosti rektor Univerzity Pardubice i bronzové Pamětní medaile Univerzity Pardubice:

- dvěma, původem českým, vědcům působícím většinu svého profesního života ve Spojených státech amerických – profesoru Františku Švecovi (Berkley, nyní Peking) a profesoru Miloši Vlastislavu Novotnému (Indiana University), a prof. Boguslawu Buszevskemu z polské Toruně, s nimiž pardubické pracoviště analytické chemie a vědecký tým prof. Holčapka a prof. Jandery, zabývající se kapalinovou chromatografií, dlouhodobě vědecky spolupracuje:

  • prof. Františku Švecovi, který úzce spolupracoval se skupinou prof. Jandery na Univerzitě Pardubice. Tato spolupráce vyústila ve vědecké pobyty pardubických studentů v jeho skupině v Berkeley, ať již se jednalo o stáž  Sinéad Currivan (2014) či dvouletý postdoktorský pobyt Jiřího Urbana (2009–2011),
  • prof. Miloši Vlastislavovi Novotnému, který na půdě Univerzity Pardubice proslovil čtyři vysoce odborné přednášky, zprostředkoval krátkodobé i dlouhodobé studijní a výzkumné pobyty studentů a akademických pracovníků na Indiana University,
  • prof. dr. hab. Boguslawu Buszewskému, který do Pardubic jezdí pravidelně již od roku 1990. Přednesl zde řadu přednášek a zasloužil se o pravidelnou každoroční výměnu PhD. studentů mezi katedrou analytické chemie a jeho pracovištěm v Toruni. Vzájemná vědecká spolupráce přinesla téměř 20 společných publikací v mezinárodních vědeckých časopisech a dále úspěšně pokračuje.

Bližší informace:
prof. Ing. Michal Holčapek
předsedající konference HPLC
Katedra analytické chemie Fakulty chemicko-technologické UPa
e-mail Michal.Holcapek@upce.cz

 

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz