Published: 29.03.2013

Dopravní fakulta Jana Pernera existuje na Univerzitě Pardubice již dvacet let.

K 1. dubnu 1993 byla oficiálně založena třetí fakulta tehdejší Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, nyní Univerzity Pardubice - DOPRAVNÍ FAKULTA JANA PERNERA.

Rok 1990, tehdejší společensko-politické změny a záměr rozdělit Československo na dva samostatné státní celky přinesly možnost přenést část výuky a akademického potenciálu z Vysoké školy dopravy a spojů ze Žiliny do Pardubic. Tehdejší Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích spolu s městem Pardubice a městem Česká Třebová ochotně nabídly a v krátké době zajistily potřebné provozní, organizační, ekonomické a sociální podmínky a zázemí pedagogům i studentům nové fakulty, která nese jméno významného železničního stavitele dráhy Praha - Olomouc.

Jestliže v roce 1993 zahajovalo výuku na nové fakultě 161 studentů v 1. ročníku a 80 studentů ve vyšších ročnících, kteří přišli se svými pedagogy ze Slovenské republiky, aby vytvořili základ akademické obce nové fakulty, dnes je Dopravní fakulta Jana Pernera s více než dvěma tisíci vysokoškoláky druhou nejpočetnější fakultou univerzity.
Spolu s dopravní fakultou Českého vysokého učení technického v Praze představuje Dopravní fakulta Jana Pernera pokračování tradice technicky a technologicky orientované multidisciplinární vysokoškolské výuky, jejíž kořeny sahají v Českých zemích do počátku 18. století.

Dopravní fakulta Jana Pernera se tak před dvaceti lety stala třetí fakultou VŠCHT v Pardubicích a doplnila dvě fakulty existující při vysoké škole od roku 1991 - Fakultu chemicko-technologickou a Fakultu územní správy (nyní ekonomicko-správní).

"Během let se naše vysokoškolské pracoviště vypracovalo v solidní základnu výchovy kvalifikovaných odborníků pro oblast dopravy i spojů v České republice," říká děkan dopravní fakulty prof. Ing. Bohumil Culek, CSc. a dodává: "V brzké době získala mladá fakulta všechny atributy univerzitního pracoviště. Nyní zajišťuje bakalářské, magisterské i doktorské studium, má habilitační právo i právo profesorského řízení.
Každoročně opouští fakultu na 400 graduovaných mladých bakalářů a inženýrů, případně doktorů, žádaných odborníků v soukromých či státních dopravních společnostech a podnicích, výrobních, stavebních i obchodních firmách, výzkumných a projektových organizacích, ve státní správě i školství. Jsou připraveni kvalifikovaně navrhovat, organizovat a řídit technologické procesy v dopravních a poštovních systémech, efektivně komunikovat se zákazníky i nadřízenými orgány, provádět akviziční, přepravně-obchodní a spediční činnost, zabezpečovat provoz, údržbu a obnovu dopravních prostředků a infrastruktury."

Ve dvou bakalářských studijních programech: DOPRAVNÍ TECHNOLOGIE A SPOJE s šesti obory (Dopravní management, marketing a logistika, Elektrotechnické a elektronické systémy v dopravě, Technologie a řízení dopravy, Dopravní prostředky, Aplikovaná informatika v dopravě, Management, marketing a logistika ve spojích) a programu STAVEBNÍ INŽENÝRSTVÍ (obor Dopravní stavitelství) studuje v tomto akademickém roce 1540 vysokoškoláků.

Ve dvou na ně navazujících dvouletých magisterských programech v sedmi oborech (po jejichž ukončení získávají absolventi titul Inženýr - případně...