skupinove_foto_v_popredi_prof._karel_raska_prorektor_upa_prof._p._vorel_a_rektor_upa_prof._j._malek_133049.jpg

Trojice představitelů Univerzity Pardubice se zúčastní konference česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club. Letošní, v pořadí sedmé setkání, začíná zítra v New Brunswicku v New Jersey a jeho tématem budou vědecké aktivity v oblasti přírodních a humanitních věd.

„Velmi cenná je především možnost vzájemného setkávání odborníků z různých vědních oblastí. V tom se dost liší od obvyklých monotematických a úzce zaměřených konferencí. Dalším přínosem jsou zkušenosti kolegů, kteří větší část svého profesního života strávili na významných vědeckých institucích v zámoří,“ říká rektor Univerzity Pardubice prof. Jiří Málek.

Třídenní mezioborovou konferenci zahájí blok přednášek věnovaných přírodním vědám. Další části programu se ujme rektor Univerzity Pardubice profesor Jiří Málek, který přítomné seznámí s aktuálním stavem vývoje, hodnocení a financování vědy v České republice. Moderátorem diskusního bloku Humanitní studia bude historik a prorektor pro vědu a tvůrčí činnost Univerzity Pardubice prof. Petr Vorel. Ten byl před 6 lety při založení vědecké společnosti. S přednáškou o americkém pragmatismu a chování v československém pedagogickém myšlení 20. století na akci vystoupí také děkan Fakulty filozofické Univerzity Pardubice prof. Karel Rýdl.

The Comenius Academic Club spojuje mezinárodně uznávané lékaře, vědce a umělce a usiluje o propojení výzkumných pracovníků v Evropě a Americe. Snaží se je zapojit do prosazování v různých oblastech obecného zájmu a podpořit jejich komunikaci s veřejností. Každoroční konference se konají střídavě v New Yorku (2013, 2015, 2017) a v České republice (2014, 2016, 2018). Loni se vědci sešli v Litomyšli.

Více informací o letošní konferenci v New Brunswicku a tomto klubu naleznete na webu: http://www.comeniusacademicclub.org/upcoming-events.

Pardubice 20. června 2019

Martina Macková