summer_school_111897.jpg

Zatímco vysokoškoláci univerzitní kampus po zkouškách opustili, na Univerzitu Pardubice přijeli zahraniční studenti, aby absolvovali měsíční letní školu „European Studies and Governance.“ Rozšíří si během ní znalosti, poznají Evropu reálně i přes pohled různých disciplín a prožijí léto v České republice.

Skupina 23 zahraničních studentů přijela do Pardubic o víkendu. Univerzita pro ně připravila bohatý měsíční vzdělávací i poznávací program, a to až do 7. srpna.

„Na naši mezinárodní letní školu se mohl přihlásit každý student ve věku 18 až 30 let, který měl zájem o evropská témata z různých úhlů pohledu různých disciplín, které se vyučují na našich fakultách. Program letní školy jsme nabídli našim partnerským univerzitám a dalším institucím po celém světě. Následný zájem o ni předčil naše očekávání. Sešlo se nám 5 350 přihlášek!“ říká Ing. Monika Vejchodová z Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy Univerzity Pardubice. Z výběru nakonec vzešlo 23 studentů, kteří mezinárodní letní školu v Pardubicích absolvují: 9 studentů z Taiwanu, 8 z Číny, 2 z Ukrajiny a po jednom zástupci má Arménie, Kazachstán, Brazílie a Itálie.

Šest fakult Univerzity Pardubice připravilo pro účastníky bohatý program přednášek, workshopů a kurzů. „Na přípravách a zajištění programu pro studenty se podílejí kromě pracovníků našich fakult a oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy univerzity i naši studenti, v jejichž společnosti účastníci letní školy stráví také část svého pobytu. Čeká na ně opravdu bohatý a pestrý program. Seznámí se s vědeckou prací našich pracovišť, moderním vysokoškolským zázemím i možnostmi studia u nás. Chceme dát studentům příležitost zažít český univerzitní život a vidět Evropu reálně i prostřednictvím různých vědních disciplín,“ doplňuje Monika Vejchodová.

V úvodním týdnu se studenti budou zabývat interkulturními studiemi se zaměřením na českou kulturu, českým pojetím asijské kultury a osvojí si jazykové dovednosti. Následovat budou kurzy a workshopy, v nichž budou poznávat český vládní systém, budoucnost chemických věd nebo zjistí, jak se Evropané starají o své tělo a duši. Seznámí se se standardy automobilového průmyslu nebo jak pečovat o kulturní dědictví.

Noc plná deskových her, prohlídka pivovaru nebo koncert jsou jen příklady nabitého doprovodného programu, který čeká zahraniční hosty po přednáškách. Tuto část programu zahraničních studentů v Pardubicích pro ně připravili sami čeští vysokoškoláci. Nudit se nebudou účastníci letní školy Univerzity Pardubice ani o víkendech. Společně s českými studenty vyjedou například na výlet na Karlštejn, na exkurzi do opatovické elektrárny nebo zdolají nejvyšší horu ČR - Sněžku.

Mezinárodní letní školu pořádá pro zahraniční studenty Univerzita Pardubice již potřetí. Letos ve významně rozšířeném formátu měsíčního intenzivního programu. V předchozích dvou letech byla letní škola čtrnáctidenní a určena zejména studentům z partnerských indických univerzit. Pro letošní školu připravily fakulty univerzity a další její součásti podstatně rozšířený vzdělávací i doprovodný program. Podle několika tisíc zaslaných přihlášek navíc i velice atraktivní.

Univerzita Pardubice, na níž ročně studuje na 500 zahraničních studentů, tak rozšiřuje pro zahraniční zájemce další možnosti studia a získání zkušeností v českém prostředí.

Pro nejrůznější studijní a vědecké pobyty i vědecko-výzkumnou spolupráci má aktuálně univerzita uzavřeno na 455 smluv s více než třemi stovkami institucí ve více než 50 zemích světa. Další vědecko- výzkumná spolupráce, řešení společných vědeckých projektů, odborné mezinárodní konference a výměny se uskutečňují i mimo tato smluvně uzavřená partnerství. Rozvíjení mezinárodních mobilit, spolupráce a vztahů patří na Univerzitě Pardubice mezi jednu z hlavních priorit. A právě pořádaná mezinárodní letní škola Univerzity Pardubice k tomu významně přispěje.

Bližší informace k letní škole UPa 2018:
Ing. Ondřej Srb
referent
Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy UPa
telefon 466 036 028
e-mail ondrej.srb@upce.cz