uvodni_113950.jpg

V pondělí 27. srpna začne na Univerzitě Pardubice příměstský tábor pro 32 dětí z Pardubic a okolí. Do kampusu se nastěhují na jeden prázdninový týden již pošesté v roli vysokoškolských studentů. Pomyslně totiž přeskočí hned několik tříd, aby si v posluchárnách a laboratořích vyzkoušely, co obnáší studentský život a cesta k diplomu.

Místa v dětské univerzitě mizí každoročně téměř okamžitě. O tento letní program s edukativním charakterem mají tradičně rodiče velký zájem. Kapacita třiceti dva dětí je zcela vyčerpána i letos. Děti ve věku 10 až 16 let jsou rozděleni do dvou skupin a od osmé hodiny ranní až do páté odpolední putují po pěti fakultách. Rozhlížejí se v posluchárnách, učebnách i specializovaných laboratořích v moderním kampusu. Kromě získání nových znalostí testují i univerzitní sportoviště při nejrůznějších hrách.

„Navštívíme s dětmi opět laboratoře Fakulty chemicko-technologické, kde budou provádět experimenty.  Z Fakulty zdravotnických studií přijedou za dětmi až do kampusu v Polabinách záchranáři. Dopravní fakulta má připravený bohatý interaktivní program z oblasti dopravního stavitelství a logistiky. Z Fakulty restaurování v Litomyšli přijede zástupce a přiblíží konkrétní ukázky práce restaurátorů a děti si je vyzkouší,“ říká k programu organizátorka Dětské univerzity Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice, která prázdninový program organizuje pro děti již šestým rokem.

„Děti letos bude čekat také procházka historickým městem a budou se zde věnovat symbolům, hlavně domovním znamením. Možná odhalí i nějaká tajemství a podělí se o ně na závěr s námi všemi,“ dodává Iva Svobodová.

Závěrečný den letní školy, v pátek 31. srpna odpoledne, se pak přesunou všichni účastníci Dětské univerzity do prostor univerzitní loděnice, kde obdrží z rukou univerzitního maskota diplom o úspěšném absolvování šestého ročníku Dětské univerzity. A zařadí se tak k pomyslným absolventům Univerzity Pardubice. Možná se s některými potkáme za pár let na studiích již naostro.

Na další setkání s vědou se nejen děti z Dětské univerzity, ale i další zájemci mohou těšit 5. října, na kterou připadá celoevropská Noc vědců, k níž se každoročně připojuje i Univerzita Pardubice.

Bližší informace k Dětské univerzitě:
Ing. arch. Iva Svobodová
organizátorka Dětské univerzity
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482
e-mail iva.svobodova@upce.cz