univerzitni_osma_univerzity_pardubice_archiv_upa_132487.jpg

Univerzitu Pardubice bude poprvé na veslařském závodě Univerzitní osmy v Praze reprezentovat smíšená posádka. Univerzita se zítřejší soutěže, která je součástí pražských Primátorek, zúčastní letos už po šesté. Dosud usedali do závodní lodi pouze muži, vše ale mění nový trend v tomto sportu, který láká do univerzitních oddílů stále více dívek.

„Rozhodl jsem se poprvé vyzkoušet osmiveslici se smíšenou posádkou, protože naše ženy-studentky stále více dokazují svoje kvality. Konkrétní obsazení naší lodi si prozatím nechám pro sebe,“ uvedl trenér a vedoucí Katedry tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice Mgr. Tomáš Macas, Ph.D.

Rozhodnutí vyslat do prestižního akademického závodu poprvé i ženy je velkým překvapením. Kolik žen nakonec v premiérové smíšené osmiveslici univerzity vyjede na trať, není jasné. Jedním z jistých členů posádky je veslař Ing. Jan Němec z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. „Když jsme natáčeli video na chystané závody, byl jsem si jistý, že se složíme na chlapeckou osmiveslici. Varianta smíšených závodů je ale skvělá příležitost, jak si vyzkoušet provázanost oddílu v kategorii, ve které jsme ještě nezávodili. Těším se na Vltavu a na naše známé soupeře z Brna a Zlína,“ říká Jan Němec.

Na Univerzitě Pardubice (UPa), jejíž kampus je v těsné blízkosti řeky Labe, vznikl oddíl veslování USK Pardubice před 7 lety. Dnes je v něm 35 aktivních veslařů, kteří jsou až na výjimky studenty, absolventy nebo zaměstnanci školy. Nejvíce zastoupeni jsou studenti Fakulty chemicko-technologické. Veslování se vyučuje také jako samostatný předmět v rámci volitelné tělesné výchovy. Mezi největší úspěchy univerzitních veslařů patří loňské 3. místo čtyřky s kormidelníkem mužů na Akademickém mistrovství ČR, bronzový stupeň ženské párové čtyřky bez kormidelníka loni na Mistrovství ČR do 23 let a 1. místo v poháru univerzit ve veslování na veslařském trenažéru za rok 2017/2018.

Pardubice 6. června 2019

Martina Macková