Vysokoškoláci – budoucí záchranáři trénují zachraňování osob v Krkonoších

27. 4. 2018

Budoucí záchranáři z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice nacvičují tento týden v Krkonoších nejrůznější techniky záchrany osob na horách.

Hlavní náplní závěrečného kurzu budoucích záchranářů je nácvik technik, které využívá především Horská služba České republiky. Jedná se například o záchranu osob z lanovky nebo stromu, slaňování, vyhledávání osob, uzlování apod. Kurz pro vysokoškoláky pořádá od 24. do 29. dubna na Benecku Katedra klinických oborů Fakulty zdravotnických studií.

„Do programu kurzu je zařazena také přednáška a ukázka práce psovodů. Kromě aktivit s Horskou službou studenti absolvují i noční výstup na horu Žalý a vyzkouší si, jaké mají znalosti o Krkonoších. Výstupem z kurzu je osvědčení o jeho absolvování, které studenti získají při praktické zkoušce, kde musí prokázat, že zvládnou lanové techniky k záchraně osob,“ přibližuje náplň kurzu Mgr. Jindra Holeková, DiS., z Katedry klinických oborů Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Kurz záchrany na horách absolvují studenti 3. ročníku studijního oboru Zdravotnický záchranář. Jedná se o poslední týden jejich výuky, protože po skončení kurzu jim začíná zkouškové období a příprava na státní závěrečné zkoušky.

„Tento kurz je každoročně studenty velmi kladně hodnocen. Jednak proto, že si vyzkouší techniky, se kterými se dosud nesetkali a seznámí se s prací členů jiné složky integrovaného záchranného sboru a také proto, že je to poslední možnost, kdy jsou jako kolektiv pohromadě,“ říká Jindra Holeková.

Členové Horské služby ČR se studentům věnují od středy do pátku a v sobotu studenti Fakulty zdravotnických studií a pedagogové pořádají pro členy Horské služby modelové situace. Akce se účastní na 80 členů Horské služby a studenti jsou využiti jako figuranti a vyučující jako rozhodčí na jednotlivých stanovištích. Zde je nasimulována konkrétní situace vyžadující první pomoc a členové Horské služby, kteří chodí po jednotlivých stanovištích po trojicích, je plní.

V rámci vysokoškolské výuky zdravotnických specialistů pořádá Fakulta zdravotnických studií společně s Katedrou tělovýchovy a sportu Univerzity Pardubice v průběhu akademického roku řadu speciálních tréninků. Dalším z nich bude např. Kurz potápění a záchrany na vodě, který vysokoškoláci absolvují ve dnech 14. – 15. května. Kurz bude probíhat v areálu vodních sportů univerzity v  Pardubicích, v bazénu v Aquacentru Pardubice a na potápěčské základně lomu Leštinka.

 

                                                                                                                  Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice
telefon 466 036 555, mobil 602 487 730
e-mail promotion@upce.cz