kolaobrysy11168990678.png

Brněnské kolokvium Školské ombuds platformy ve spolupráci s MŠMT bylo zaměřeno na téma: Univerzitní ombudsosoby v síti vztahů a konalo se ve dnech 18. 1. - 19. 1. 2024 v kanceláři Veřejného ochránce práv, kdy první den byl určen výhradně pro univerzitní ombudsosoby, druhý den již pro rozšířený okruh osob, kterých se tato tématika týká.

Bylo uspořádáno v situaci, kdy již nemalá část českých vysokých škol zavedla pozici osoby zaměřené na ochranu práv studujících, pro precizování pochopení toho, co je náplní práce ombudsosob a jak ji vykonávají. Možná se setkáváme s rozšířenou představou, že ombudsosoba je osamělou postavou, která se hrdinně staví proti nespravedlnosti v systému. Cílem kolokvia bylo naopak představit relační pojetí práce ombudsosob, v jehož rámci je jejich silnou stránkou právě fungování v síti vztahů.

Společně byly diskutovány možné modely péče o inkluzivní prostředí vysoké školy na základě zasíťování, a to nejméně na třech rovinách: na prvním místě se jedná o provázání s relevantními aktéry v rámci institucí – management školy či jednotlivých částí, senátorky a senátoři, vyučující, poradenská centra apod. Dále byly diskutovány možnosti intenzivní spolupráce samotných ombudsosob, která je založena na důvěrném sdílení postupu v řešených případech při intervizích či školení. K diskuzi a spolupráci byly přizvány i další subjekty, které se také věnují tématům sociálního bezpečí a férového prostředí na vysokých školách.

Pozvánka - Kolokvium Školské ombuds platformy 2024 + fokusní skupiny o zkušenostech ombudsosob v České republice, MŠMT ČR (msmt.cz)