Na úterý 20. února připravili studenti Univerzity Pardubice další z oblíbených diskusních večerů v KAVÁRNĚ UNIVERSITAS. Hlavním tématem únorového večera bude osobnost císaře Karla IV., kterého si do hledáčku vezme akademická pracovnice a vědkyně z domácí Fakulty chemicko-technologické. Přiblíží jej z pohledu antropologie, jíž se zabývá řadu let. Věnuje se totiž kosterní antropologii významných historických osobností.

„Tématem dalšího diskusního večera je Karel IV. z antropologického a historického hlediska. Přizvali jsme si kolegyni z domovské Fakulty chemicko-technologické – doktorku Lucii Stříbrnou, která se zabývá antropologií coby vědou o člověku. Společně s ní se zaměříme na oblast antropologie, která se uplatňuje v archeologické praxi. Budeme studovat a analyzovat kosterní pozůstatky. A to samotného císaře Karla IV.,“ zve na úterní vědeckou Kavárnu Universitas její moderátorka Ing. Kateřina Šraitrová, studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Z kosterních pozůstatků jedince lze totiž „vyčíst“ nejen jeho způsob života, pohybové aktivity, stravovací zvyklosti, ale i to, jaká prodělal onemocnění a úrazy. Když se jednotlivé týmy antropologů podívaly pomocí různých odborných antropologicko-archeologických metod právě na ostatky Karla IV., přinesly překvapivé závěry. Ty se týkaly rekonstrukce jeho vážného zranění, posttraumatického ošetření, zhojení ran, fáze rekonvalescence a dokonce i jeho návratu do života u dvora.

„Porovnáním výsledků těchto nejrůznějších antropologických výzkumů s historickým kontextem můžeme získat relativně ucelený obraz o životě císaře Karla IV. A právě ten se v úterý pokusíme zrekonstruovat. Odhalíme tak současně tajemství, které císař Karel IV. pečlivě skrýval před veřejností,“ říká Kateřina Šraitrová a dodává, že o něm už své vědí právě i antropologové a lékaři. Nabízí se tak otázka, zda se kosterní antropologie může pokusit „přepsat“ historii.

Pozvání do únorové Kavárny Universitas přijala Mgr. Lucie Stříbrná, Ph.D., která působí na Katedře biologických a biochemických věd Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V rámci antropologických disciplín se věnuje právě kosterní antropologii významných historických osobností. Vystudovala Pedagogickou fakultu Jihočeské Univerzity (biologie – chemie), dále pokračovala na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (postgraduální studium antropologie a genetiky člověka) a disertační práci obhájila právě z oblasti fyzické antropologie v problematice růstové antropologie dětí a mládeže. Svoji pedagogickou dráhu zahájila jako středoškolská učitelka v Praze a v Přelouči.

Kavárna Universitas se otevře v úterý 20. února 2018 od 18 hodin v Klubu 29 (ulice Svaté Anežky České, č. p. 29). Pořádají studenti Univerzity Pardubice ve spolupráci s Divadlem 29.

Vstup je volný.

Bližší informace: