univerzitni-mesto-zveme-na-diskusi-manzeli-adamczykovymi-vystavy-i-hudbuarchiv-upce95341.jpg

Vysokoškoláci a Univerzita Pardubice zvou veřejnost v květnu na další zajímavé akce, které pořádají pro všechny zájemce o kulturu a aktivní poznávání.

Kavárna Universitas zve hned zítra 30. dubna na přednášku Spiritismus na Trutnovsku, ve které se bude sociokulturní antropolog, publicista a horolezec Libor Dušek, pedagog z Univerzity Pardubice, zabývat historií této pozoruhodné intelektuálně-duchovní nauky a počátky duchařských seancí na území Čech. Akce se koná v Divadle 29 v Pardubicích od 17 hodin.

Nevydané diplomy (Unissued Diplomas) je název výstavy, která od loňského roku proběhla na 110 místech ve 24 zemích světa. Viděli ji lidé v Austrálii, Japonsku, Francii, Německu, Norsku, Velké Británii nebo v USA. V květnu ji díky studentům univerzity mohou navštívit také obyvatelé Pardubic. Ukazuje jeden z tragických důsledků války na Ukrajině. Odkrývá totiž příběhy 40 ukrajinských studentů, kteří nikdy neodpromují. Ruská agrese jim vzala možnost dostudovat i život. Zájemci výstavu mohou navštívit od 3. do 26. května v prostorách auly Univerzity Pardubice. Vstup je zdarma.

V pátek 3. května se od 17 hodin na Bělobranském náměstí rozběhne studentská hudební akce JenTak Fest. Na Lodi Otava bude návštěvníky čekat výstava uměleckých děl, od 18 hodin začínají ve venkovním prostoru koncerty Rebeky Klose a skupiny B1nari. Od 20 hodin se bude už hrát uvnitř a připojit se do JenTak Hraní může se svým nástrojem jakýkoliv hudebník. Vstup je zdarma.

Atraktivní hosty bude mít další díl diskusí s názvem Čaj páté, na který všechny zájemce zvou studenti UPCE. Diskutovat totiž přijedou manželé Eva a Marek Adamczykovi. Populární pár, který tvoří herec a olympijská vítězka ve snowboardcrossu i tanečnice z loňské soutěže Stardance, vystoupí 7. května od 17 hodin v univerzitní aule Arnošta z Pardubic v kampusu univerzity. Vstup na akci je zdarma bez rezervace míst.

Milovníci umění určitě 17. května nevynechají akci Pardubická muzejní noc, do které se letos zapojuje také Univerzita Pardubice prostřednictvím své galerie. Nabídne workshop s prof. Tomášem Lahodou, vysokoškolským pedagogem, aktivním malířem i kurátorem galerie s názvem Co s tím. Zájemci se mohou dozvědět mnoho zajímavostí o strategii a problematice restaurování současného umění. Jak si poradit s nehmotným dílem a rozpoznat přirozenou degradaci, která je integrální součástí díla. Zhruba 30minutové povídání s profesionálním restaurátorem začíná v 17, 18 a v 19 hodin. V galerii bude navíc k vidění výstava obrazů českého malíře Zbyňka Sedleckého. Vstup je zdarma.

Většina studentských akcí se uskuteční díky finanční podpoře v projektu Rozjeď to, na kterém spolupracuje Statutární město Pardubice s Univerzitou Pardubice.

Pardubice 29. dubna 2024

Mgr. Martina Macková,