20240219-caj-o-pate-rp-22-of-599318494257.jpg

Vysokoškoláci z Univerzity Pardubice zvou veřejnost v dubnu hned na několik dalších akcí, které pořádají pro všechny zájemce o kulturu a poznávání cizích zemí.

Tématem další diskuse pod názvem Čaj o páté bude Woke Culture v USA. Zítra v úterý 9. dubna budou debatovat mimo jiné také o woke tématech v amerických prezidentských volbách amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová, někdejší poradce premiéra publicista a překladatel Roman Joch a expert z Fakulty filozofické Univerzity Pardubice Michal Kleprlík. Akce začíná v 17 hodin v bistru Laborka v kampusu univerzity a vstup je zdarma.

Projekci a diskusi s legendárním fotografem Bohdanem Holomíčkem mohou zájemci navštívit o týden později. Bohdan Holomíček se dlouhodobě věnuje dokumentární fotografii, za kterou získal od Asociace profesionálních fotografů ČR v roce 2018 ocenění Osobnost české fotografie. Je například autorem svazku Album Václav, kdy své Havlovské pásmo fotografoval celých sedmatřicet let. Akci organizuje univerzitní studentský spolek Fotoklub UPCE v úterý 16. dubna od 18 hodin v učebně B2 v budově Dopravní fakulty Jana Pernera v univerzitním kampusu.

Ve stejný den 16. dubna se odehraje další zajímavá studentská akce UPCE CON pro Japonsko, která představí veřejnosti japonskou kulturu. UPCE CON nabídne 16. dubna v Machoňově pasáži od 14 do 21 hodin zábavnou formou informace. Zájemci poznají umělce tvořící výrobky s asijskou tématikou a cosplayery, kteří si vyrábí kostýmy podle svých oblíbených postav z japonských komiksů a animované tvorby - manga či anime. Návštěvníci si budou také moci vyzkoušet malbu některých motivů na výrobky.

Vlajkový pochod studentů hned ze dvou univerzit tzv. Flag Parade projde centrem Pardubic ve středu 17. dubna. Zahraniční studenti Univerzity Pardubice se v něm spojili se studenty hostujícími na Univerzitě Hradec Králové. Směs vlajek a různých kultur představí jednotlivé země. Pochod odstartuje v 17 hodin v kampusu univerzity a projde přes zdymadlo na Pernštýnské náměstí a Třídu Míru až do Tyršových sadů, kde studenti připravili doprovodný program. V něm v rámci mezinárodní akce uspořádají kvíz o Evropě a České republice nebo nabídnou tzv. Stezku příběhů z cest a International evening s představením jednotlivých zemí.

Na konci měsíce dubna bude 29. 4. cyklus Čaj o páté tentokrát v aule univerzity pokračovat besedou se známým influencerem a lékařem Markem Dvořákem, který populární formou na sociálních sítích propaguje práci záchranářů. Vysokoškoláci uspořádají také Pardubický karaoke večer, ve kterém se 24. 4. propojí studenti a veřejnost v zábavné akci v klubu Žlutý pes.

Většina studentských akcí se uskuteční díky finanční podpoře v projektu Rozjeď to, na kterém spolupracuje Statutární město Pardubice s Univerzitou Pardubice.

Pardubice 8. dubna 2024

Mgr. Martina Macková,