Profesor Kudláček byl rovněž jedním z prvních absolventů Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích. Svůj vysokoškolský diplom získal v roce 1954 ve specializaci chemická technologie textilu a vláken. V tomto oboru byl uznávaným odborníkem a věnoval se mu po veškeré své působení na vysoké škole. V něm dosáhl i titulu kandidáta technických věd v roce 1965. V dalším zvyšování vysokoškolské kvalifikace mu bylo totalitním systémem po určitou dobu bráněno. Habilitoval se později až v roce 1990 opět v oboru chemická technologie textilu a vláken. O rok později, t.j. v roce 1991 získal titul vysokoškolského profesora.

Prof. Kudláček byl prvním rektorem Vysoké školy chemicko-technologické v Pardubicích, který byl podle vysokoškolského zákona č. 172/90 zvolen Akademickým senátem VŠCHT v Pardubicích. Stalo se tak v roce 1991. Úspěšně dokončil tříleté volební období a po opětovné kandidatuře v roce 1994 byl zvolen znovu pro další období. Pro Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích to bylo období velmi významné, neboť v roce 1994 se z  Vysoké školy chemicko-technologické stala „Univerzita Pardubice„ se třemi fakultami a prof. Kudláček stanul v jejím čele jako její první rektor.

V roce 1998 odešel z Univerzity Pardubice do důchodu.