Brány Univerzity Pardubice se opět otevřou veřejnosti při NOCI VĚDCŮ, která nastane už tento PÁTEK 6. ŘÍJNA. O tom, jak svět je v pohybu a jak se přemísťují lidé, zboží i informace, se návštěvníci s letošním tématem Noci vědců – „Mobilita“ přesvědčí hned na dvou místech Univerzity Pardubice.

Demonstrační vědecká stanoviště Noci vědců vyrostou nejen v univerzitním kampusu ve Studentské ulici, ale také ve Výukovém a výzkumném centru v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera v Technologickém areálu univerzity v Doubravicích. Obě lokality navíc propojí speciální autobus.

Během prvního říjnového pátku čeká návštěvníky Noci vědců opravdu pestrá vědecká jízda. Bohatý populárně-naučný program připravilo šest fakult univerzity. A tak se zájemci přenesou například na zajímavá místa s virtuální realitou a s chemiky se vydají na výlet za pestrým chemickým dobrodružstvím v podobě nejrůznějších pokusů nebo molekulární kuchyně. Chybět nebudou zajímavé workshopy, kvízy, rébusy a šifry a děti se zabaví v kreativním koutku. Zahájení Noci vědců svým vystoupením zpestří i katedra tělovýchovy a sportu, která bude mít v kampusu rovněž své stanoviště, nebo Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s.

„Zajímavé vědecké aktivity čekají návštěvníky jednak v kampusu univerzity ve Studentské ulici, kde se představí šest fakult. Například s Fakultou elektrotechniky a informatiky se zájemci vyzkouší, zda bez jediného doteku projdou laserovou prolézačkou. Zdravotníci budou maskovat zranění a poradí, jak poskytnout první pomoc, když někoho zradí mobilita, a jak správně telefonovat na záchranku. Otevřený bude i dopravní sál, připravený bude simulátor letadla či jízdy nákladního auta. Chybět nebudou nové hry pro handicapované, pohybliví roboti a robůtci,“ vyjmenovává vybrané demonstrace organizátorka akce Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a dodává, že i v Technologickém areálu v Doubravicích toho bude k vidění opět dost.

„Dopravní fakulta Jana Pernera zve návštěvníky do svých laboratoří v Doubravicích, kde si zájemci zkusí například přejít most, změří si otáčky a zjistí, jak funguje tachometr, na koloběžkách si projedou dopravní hřiště, vyrobí si parkovací hodiny, uvidí robotický trolejbus, zazávodí si proti větru, otisknou si kolo a hlavně si projdou velkolepé technologické a výzkumné laboratoře. Tady totiž opravdu vědí, jak svět je v pohybu,“ dodává k atraktivnímu programu Noci vědců za organizátory Iva Svobodová.

Letošní interaktivní populárně-naučný program připravily fakulty Univerzity Pardubice i její partneři.

„Naši partneři prozradí například princip radiolokace, jak je to s lidskými smysly, povypráví, jak se český krteček proletěl do vesmíru, nebo ukáží radioaktivitu. Připravili si i výtvarné vyžití, elektrotechnické či hasičské ukázky a přidají i efektní chemické pokusy,“ dodává k programu partnerů Iva Svobodová. Finančně akci univerzity podpořily společnost ČEZ, Pardubický kraj i město Pardubice.

Program, v němž návštěvníci zapomenou na starosti a pobaví se vědou a poznáváním, začíná v 16 hodin a potrvá v univerzitním kampusu v Polabinách i v Technologickém areálu v Doubravicích až do 22 hodin. Vstup na akci je zdarma. Demonstrace a vědecké ukázky budou jak venku, tak uvnitř v laboratořích univerzity, a tak si návštěvníci program užijí i za případné nepřízně počasí.

Kompletní program Noci vědců, jízdní řád autobusu nebo mapky stanovišť jsou dostupné na webových stránkách univerzity www.uni-pardubice.cz nebo na univerzitním facebooku: https://www.facebook.com/events/1727861124188808/.

Všichni zájemci bez rozdílu věku jsou na NOC VĚDCŮ srdečně zváni.

Bližší informace:
Ing. arch. Iva Svobodová
koordinátorka populárně-naučných akcí
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482, mobil 606 694 170
e-mail iva.svobodova@upce.cz