Zpestřit žákům začátek školního roku přijeli na pardubické gymnázium Dašická univerzitní týmy akademiků a vysokoškoláků formou interaktivní road-show VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL. Díky ní si studenti po celý den mohli vyzkoušet řadu pokusů, experimentů, přístrojů a nástrojů, pracovních postupů nebo zhlédnout odborníky při jejich práci. Dalších příležitostí k setkání s vědou nabízí Univerzita Pardubice v následujících dnech a týdnech hned několik.

Podzimní setkávání s vědou, technikou a nejrůznějšími vědeckými zajímavostmi odstartoval populárně-naučný program Univerzity Pardubice ve formě road-show Věda a technika na dvorech škol na pardubickém gymnáziu Dašická v úterý 19. září. Je v pořadí čtyřicátou druhou školou, kam univerzita s tímto oblíbeným programem přijela. Vzhledem k nejistému počasí se v improvizované laboratoře změnila tamní tělocvična, kde se žákům představila trojice fakult Univerzity Pardubice – Fakuta chemicko-technologická, Fakulta zdravotnických studií a Fakulta elektrotechniky a informatiky.

„Po celý den si žáci mohli zkoušet nejrůznější chemické pokusy, podívali se pod pokličku mikrobiologie a také jak vypadají textilní vlákna pod mikroskopem. Fakulta zdravotnických studií vyslala na gymnaziální misi budoucí radiology a porodní asistentky. S nimi se žáci podívali na nejrůznější radiologické snímky, v nichž se učili číst, nebo na modelu prsou se učili rozpoznat rakovinné nádory. Vyzkoušeli si také, jaké to je být v pokročilém stádiu těhotenství,“ popisuje program koordinátorka populárně-naučných aktivit Univerzity Pardubice Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů. „S kolegy z Fakulty elektrotechniky a informatiky se žáci ponoří také například do virtuální reality.“

Program na Gymnáziu Dašická v Pardubicích začal s prvním zvoněním a poznávat vědecké zajímavosti a bavit se vědou mohli žáci až do odpoledne. K dalšímu setkání s vědou budou mít příležitost zájemci i o pár dní později. Univerzita Pardubice i letos obohatí program tradiční STAROČESKÉ POLABINSKÉ POUTI, která se koná již tuto sobotu 23. září v městské části Pardubicích - Polabinách.

„V sobotu budou moci malí i velcí v seznamování s chemií pokračovat. Na stánku budou totiž naši chemici, kteří je provedou nekonečným světem efektních, méně i více složitých chemických pokusů. Šanci objevit v sobě ukrytého chemika a dozvědět se zajímavosti z každodenního života budou mít po celé sobotní dopoledne,“ pokračuje Iva Svobodová z Univerzity Pardubice.

V pátek 6. října budou moci zájemci strávit ve společnosti vědců a vysokoškoláků Univerzity Pardubice celé odpoledne až do večera. V 16 hodin se otevřou brány oblíbené NOCI VĚDCŮ, která letos pod taktovkou univerzity čeká zvídavce hned na dvou místech. Kromě demonstračních stánků plných zajímavostí ze světa vědy a techniky, které opanují celou centrální část kampusu kolem Studentské ulice, bude možné vydat se také do Technologického areálu v Doubravicích. Mezi oběma místy návštěvníky přepraví zdarma speciální autobus. Jeho jízdní řád i kompletní program s tématem MOBILITA lze nalézt na webu Univerzity Pardubice – www.upce.cz

Bližší informace k populárně-naučným akcím:
Ing. arch Iva Svobodová
koordinátorka popularizačních akcí
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
telefon 466 036 482, mobil 606 694 170
e-mail iva.svobodova@upce.cz