Kromě českých studentů zahájili 68. akademický rok na Univerzitě Pardubice i studenti ze zahraničí. Na zkušenou na některou z partnerských univerzit odjíždějí každoročně díky programu Erasmus+ i desítky pardubických studentů. Společně se potkají tento čtvrtek 5. října při happeningu ERASMUSFEST oslavujícím a připomínajícím 20 let existence tohoto evropského výměnného programu na Univerzitě Pardubice.

Příběhy evropského programu Erasmus+ se píšou už třicet let, Univerzita Pardubice je jeho součástí od roku 1997. Od té doby využily možnosti vycestovat a strávit jeden či dva semestry v zahraničí stovky pardubických vysokoškoláků, kteří tak díky tomuto programu získali své první cenné zahraniční zkušenosti. Pardubičtí studenti volí přitom nejrůznější destinace – nejčastěji Portugalsko, Španělsko, Itálii a Slovinsko. Letos mají na výběr až 224 institucí, s nimiž má Univerzita Pardubice uzavřené bilaterální partnerské smlouvy.

ErasmusFest se koná ve čtvrtek 5. října od 16 do 20 hodin před Dopravní fakultou Jana Pernera ve Studentské ulici. Bude příležitostí setkat se s některými českými i zahraničními studenty Univerzity Pardubice, absolventy Erasmus pobytů, a pohovořit s nimi o jejich zkušenostech získaných v zahraničí, o stážích absolvovaných na partnerských univerzitách či o tom, co jim zahraniční pobyt dal, v čem jim pomohl, co pro ně bylo nejtěžší a na co naopak nezapomenou.

„Slavit Erasmus program přijde ve čtvrtek řada českých a zahraničních studentů i akademiků. Je pro ně připraven Erasmus Speed Dating, International Picnic, nejrůznější soutěže a infostánky, rozhovory s absolventy,“ zve na ErasmusFest Mgr. Věra Albrechtová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice, která za organizátory akce dodává:

„Čeká nás odpoledne plné zajímavých setkání a zážitků. Pardubičtí studenti budou moci vyzpovídat svoje zkušenější kolegy, kteří se již z Erasmu vrátili. Autentické a aktuální informace o svých domovských zemích a univerzitách jsou připraveni poskytnout také zahraniční studenti, a v neposlední řadě přijdou studenty povzbudit k výjezdům také jejich učitelé, kteří v rámci programu Erasmus vyjíždějí na zahraniční univerzity na výukové pobyty a školení. Všichni společně pak ochutnají jídla typická pro země, z nichž přijeli naši letošní Erasmus incoming studenti, nebo se pobaví na koncertu skupiny Electrophonix, který je plánován na 18. hodinu.“

Podrobnosti k akci i detailnímu programu jsou k dispozici na webu Univerzity Pardubice nebo na facebooku: https://www.facebook.com/events/125472941440669/?fref=ts.Vstup na akci je volný.

Ti, kteří možnosti vycestovat na jeden semestr do zahraničí s programem Erasmus již využili, rozhodně nelitují. Sami studenti říkají, že z Erasmu se nikdo nevrátí zklamaný:

„Studium bylo náročné, ale také nám to víc dalo. Nejvíce oceňuji mnoho hodin laboratoří, při kterých se člověk naučí nejvíc. Každý, kdo Erasmus zažije aspoň jednou, touží vycestovat znovu a znovu,“ říká s nadšením studentka Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Bc. Eliška Konopáčová, která studovala v Nizozemí.

„Díky Erasmu jsem se také značně osamostatnil a snadněji se seznamuji s novými lidmi. Myslím si, že si díky studiu v zahraničí snadněji najdu zaměstnání v oboru,“ pochvaloval si svůj zahraniční pobyt Bc. Ondřej Beneš z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice.

Více o zkušenostech pardubických studentů v zahraničí se dočtete v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2017/studenti-na-erasmu/ nebo v článku o ErasmusDay http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2017/erasmus-day-2017/.

Univerzita Pardubice je zároveň oblíbeným cílem zahraničních studentů, kteří přijíždějí každoročně do Pardubic na zimní i letní semestr. Na právě zahájený akademický rok přijelo na Univerzitu Pardubice 145 Erasmus studentů z 22 zemí – nejvíce z Turecka, Španělska a Portugalska.

V loňském akademickém roce studoval na Univerzitě Pardubice například student Martín David Pruna Ruiz. Díky studiu chemie na Fakultě chemicko-technologické v sobě znovu objevil lásku k chemii, kterou v rodném Španělsku postupně ztrácel. Univerzitu Pardubice by svým kamarádům jasně doporučil. Strávil tu zimní semestr a současně získal svůj druhý domov. Jeho příběh najdete v univerzitním e-Zpravodaji: http://zpravodaj.upce.cz/studenti/2017/student-ze-spanelska/.

Kromě téměř 150 studentů, kteří do Pardubic přijeli na výměnu v zimním semestru 2017/2018, studuje letos v ucelených akreditovaných programech fakult Univerzity Pardubice, tedy dlouhodobě dva nebo tři roky, dalších více než 400 zahraničních studentů z 56 zemí světa. Nejpočetněji je samozřejmě zastoupeno Slovensko (necelá třetina). Další nejpočetnější skupinou jsou studenti z Ghany (na Fakultě ekonomicko-správní), Ruska, Ukrajiny. V zimním semestru tak nyní studuje na Univerzitě Pardubice celkem více než 500 zahraničních studentů ze 72 zemí světa.

Univerzita Pardubice se zapojuje do evropského programu mobilit již od roku 1997. Díky získanému dokumentu „Erasmus Charter for Higher Education“, který univerzitu opravňuje k vysílání studentů do zahraničí na studentské pobyty a praktické stáže a k přijímání studentů z partnerských univerzit, je Univerzita Pardubice aktivní součástí vzdělávacího programu Evropské komise Erasmus+ minimálně do roku 2021. Pro letošní akademický rok 2017/2018 má univerzita uzavřených více než 330 smluv s 224 univerzitami ve 29 zemích Evropy.

Bližší informace:
Mgr. Věra Albrechtová