Mimořádnou derniéru jubilejní 100. výstavy v Galerii Univerzity Pardubice obstará mimořádné setkání - se samotným autorem vystavovaných děl, významným pražským grafikem Vladimírem Suchánkem. Zájemci se budou moci s ním nejen setkat uprostřed jeho děl v komorním prostoru univerzitní galerie, ale navíc si s ním popovídat a více diskutovat o jeho práci, nápadech a inspiraci při následují besedě. Na mimořádné setkání s autorem zve Univerzita Pardubice již tento čtvrtek 18. ledna v 17 hodin.

„Výběr své litografické tvorby představuje Vladimír Suchánek v univerzitní galerii do 20. ledna. Protože se nemohl zúčastnit vernisáže výstavy, rozhodla se univerzita jeho nepřítomnost v listopadu pardubickému publiku vynahradit. U příležitosti derniéry výstavy se tak budou moci všichni zájemci potkat s umělcem nyní,“ zve na netradiční setkání s autorem ve čtvrtek 18. ledna vpodvečer do univerzitní galerie v prostoru Univerzitní knihovny dlouholetý kurátor výstav Galerie Univerzity Pardubice Mgr. Lubomír Netušil.

„Setkávání s grafikou Vladimíra Suchánka je vždy hlubokým zážitkem. Je to proto, že jeho práce jsou mnohovrstevnaté a brání se jakémukoliv jednoznačnému výkladu. Neříkají nic naplno a dávají divákovi prostor pro jeho vlastní fantazii. Rádi se k nim opakovaně vracíme, a to se nedá říci o velké části soudobé grafické produkce,“ míní kurátor Lubomír Netušil, který mimo jiné na autorovi oceňuje to, že se mu skvěle daří vyjádřit atmosféru tajemství, neurčitosti, nostalgie a smutku z neúprosně plynoucího času. Jeho grafiky jsou stopami prchavých chvil, které autor zaznamenal, jsou to stopy ducha, jsou to útržky událostí a fragmenty světa autorových snů v řemeslně dokonalém grafickém provedení.

Kde se autorovi nejlépe tvoří, odkud bere inspiraci, co má v plánu v nejbližší době vytvořit či na jaké další výstavy se může veřejnost těšit, zjistí zájemci v Pardubicích ve čtvrtek 18. ledna od 17 hodin přímo v Galerii Univerzity Pardubice. Vstup na derniéru a následnou besedu s autorem je volný.

Více o práci grafika Vladimíra Suchánka najdete v článku v e-Zpravodaji Univerzity Pardubice: http://zpravodaj.upce.cz/kultura/2017/vladimir-suchanek-v-galerii-upa/.

Vladimír Suchánek je činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, známkové tvorby a patří v oblasti grafického exlibris k nejvýznamnějším současným tvůrcům (vytvořil více než 400 exlibris). Je členem Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR, jehož byl od roku 1995 do roku 2015 předsedou. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem v Salcburku. V roce 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání – Medaile za zásluhy v oblasti umění. Uspořádal 169 samostatných výstav v České republice i v zahraničí. Zúčastnil se téměř 300 výstav, mimo jiné i mezinárodních Bienále grafiky např. v Berlíně, Paříži, Torontu nebo v Pekingu. Svými pracemi je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Albertina Wien, Rockford Art Museum a v řadě dalších veřejných a soukromých sbírek u nás i v zahraničí.

Výstava grafik Vladimíra Suchánka v galerii Univerzity Pardbubice potrvá do soboty 20. ledna.

Nová, v pořadí 101., výstava bude v univerzitní galerii zahájena v úterý 6. února v 17 hodin, kdy se koná vernisáž výstavy grafik Jiřího Altmanna, která potrvá do 5. dubna.

Galerie Univerzity Pardubice nabízí příznivcům umění výběry z prací a děl nejrůznějších autorů spjatých s krajem i národně či mezinárodně renomovaných již 20 let, a to v komorním prostoru Univerzitní knihovny v Pardubicích – Polabinách v univerzitním kampusu ve Studentské ulici.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice