Na Univerzitě Pardubice pokračuje i v prosinci volný cyklus přednášek o matematice, fyzice a příbuzných oborech, v němž osobnosti vědeckého světa pravidelně každý měsíc prezentují zajímavosti ze svých oborů. Na čtvrtek 14. prosince je připraveno další setkání. Tentokrát s pardubickým vědcem, který zájemce seznámí s českými radary, jejich funkcemi, úkoly i současným výzkumem.

„Problematiku českých radarů otevřeme na naší letošní poslední přednášce. Právě proto jsme si pozvali našeho odborníka profesora Vladimíra Schejbala z Katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera, který se radary a jejich vývojem zabývá již řadu let. Vysvětlí nám například, že vojenské radary dnes zastávají řadu funkcí nejen v letectví, raketové technice, lodní navigaci nebo ochraně vzdušného prostoru, ale začínají se čím dál častěji prosazovat i v dalších oblastech,“ říká k tématu za organizátory čtvrteční přednášky - Jednotu českých matematiků a fyziků, pobočku Pardubice, Ing. Dušan Čermák, Ph.D., vedoucí Katedry elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

V současné době se radary velice intenzívně používají i pro civilní použití, zejména pro dopravu. Ve skutečnosti je civilní využití nesrovnatelně častější než ve vojenské oblasti, například v případě stovek milionů radarů pro automobily. V přednášce proto profesor Schejbal vysvětlí některé vlastnosti šíření vln a principy některých radarových antén. Stručně charakterizuje monostatické a bistatické radary a popíše základní principy použité pro konstrukci »neviditelných« cílů. Prof. Schejbal seznámí posluchače také se základními možnostmi, jak detekovat „neviditelná“ letadla a připomene přínos československého, popř. tedy českého, výzkumu, vývoje a produkce těchto zařízení s využitím multilateračního principu a pasivní koherentní lokace, tzv. PCL.

Přednášku pořádá Jednota českých matematiků a fyziků, pobočka Pardubice, ve spolupráci s Ústavem matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní a Katedrou elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky Dopravní fakulty Univerzity Pardubice.

Přednáška se koná ve čtvrtek 14. prosince v posluchárně A3 v univerzitní aule (univerzitní kampus v Pardubicích – Polabinách), začátek v 17:00. Vstup volný.

Bližší informace:
Ing. Dušan Čermák, Ph.D.
Katedra elektrotechniky, elektroniky a zabezpečovací techniky v dopravě Dopravní fakulty Jana Pernera UPa
telefon 466 036 387
e-mail dusan.cermak@upce.cz