Foto: Jan Vlasák

Univerzita Pardubice si letos listopadová výročí připomene symbolicky, kulturou, ale i pohybem. Studenty, zaměstnance i veřejnost zve hned na několik zajímavých akcí, které pořádá v listopadu. Zájemci si mohou například vzpomenout na studentskou stávku a revoluci v roce 1989 díky akci Zvonění u auly nebo si netradičně zasportovat při Nočním běhu dvojic.

Atraktivní a zábavný Noční běh dvojic odstartuje 13. listopadu přesně v 18:15. Na kilometrové trase večerním kampusem se budou běžecké páry vybavené čelovkami střídat tak, aby tuto vzdálenost každý uběhl čtyřikrát. Ve stejný den nabídne Katedra tělovýchovy a sportu univerzity v rámci Sportovního dne UPCE studentům a zaměstnancům univerzity kapacitu sportovišť, kde budou mít možnost vyzkoušet si powerjógu, veslařský trenažér, squash a zahrát si stolní tenis. Součástí akce budou i tři utkání reprezentace UPCE v rámci Univerzitní florbalové ligy (UFL), včetně derby s Univerzitou Hradec Králové. Více informace najdete zde - Sportovní den 2023 | Univerzita Pardubice (upce.cz)

Tradičním Zvoněním u auly si studenti, zaměstnanci a veřejnost připomenou ve středu 15. listopadu v 17:30 hodin události v roce 1989, kdy zvonění symbolizovalo konec totalitního režimu. Akci u pamětního kamene v blízkosti Auly Arnošta z Pardubic doprovodí vystoupení Vysokoškolského uměleckého souboru.

Na akci bude 15. 11. v 18:00 navazovat vernisáž v galerii Univerzity Pardubice, kde se nově představí dvojice umělců. Fotograf Miroslav Machotka a malíř Tomáš Lahoda spojili svá díla v expozici s názvem Odstraňte Snoopyho. V galerii GU: bude výstava k vidění do 2. 1. 2024.

Přesně v 19:00 také ve středu 15. 11. začne v Aule Arnošta z Pardubic koncert Komorní filharmonie Pardubice. Akce pod názvem Studenti za svobodu a demokracii letos odprezentuje díla Antonína Dvořáka, Ludwiga van Beethovena a Zdeňka Fibicha. Pod vedením dirigenta Františka Macka vystoupí i houslista Petr Zdvihal. Předprodej vstupenek pro veřejnost startuje už tento týden 1. 11. v univerzitní aule. Cena je 100 korun, pro seniory a studenty 50 korun.

Pokud lidé navštíví některou z akcí v univerzitním kampusu, mohou si také prohlédnout venkovní výstavu, jejíž tématem je projekt Rozjeď to! Panely s fotografiemi a informacemi o kulturních akcích, které vysokoškoláci letos s podporou Statutárního města Pardubice a univerzity zorganizovali pro veřejnost, jsou umístěné mezi budovou univerzitní auly a univerzitními kolejemi.

Další listopadovou akcí, kterou pořádají organizátoři Kavárny Universitas a Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické je přednáška prof. Stanislava Komárka pod názvem Svět je jeden, cest k němu mnoho. O vztazích poznání a beletrie. Akce se uskuteční 15. 11. ve 14 hodin v kampusu v učebně EA – 11022. Na akci mimo kampus pozvou vysokoškoláci veřejnost 21. listopadu, kdy se otevře Kavárna Universitas v Divadle 29. Jejím hostem bude tentokrát katolický kněz Michael Martinek, který bude od 17 hodin mluvit na téma Život s křesťanskou vírou v současném Česku

Další diskusí bude pokračovat akce Čaj o páté, která 27. 11. přivítá známého cestovatele. Nejen o cestě kolem světa v trabantu bude přímo v univerzitní aule od 17 hodin debatovat Dan Přibáň.

Pardubice 30. října 2023

Mgr. Martina Macková